Hudbu složil, slova napsal

3. duben 2007

Byla jednou v sedmdesátých letech jedna skupina s příznačným názvem POP. Jak už to v takových skupinách chodí, na vrcholu popularity se její členové rozhádali a kromě zpěváka, který odešel s několika novými písničkami a zazářil sólově, se na ni zapomnělo. Po letech další z členů POPU dostane šanci vrátit se znovu na výsluní. Co všechno je pro to ochoten udělat? UVNITŘ VIDEOKLIP Z FILMU!

Alex Fletcher, bývalý člen skupiny POP, žije minulostí. Veškeré skladby, které napsal, pamatují sedmdesátá léta, jeho fanynkám, pokud ještě nějaké existují, je okolo čtyřiceti a zájem o jeho vystoupení už postupně odříkávají i venkovské zemědělské festivaly. Jeho manažer vymýšlí krkolomné plány, jak se udržet nad vodou a Alex má nařízeno vystupovat v těsných kalhotách, milovaných ženským publikem. Shrnuto a podtrženo: Alexova hvězda upadla tak hluboko, že vrátit ji do výšin může dokázat snad jen zázrak.

Cora Corman je popová hvězdička, komerční ikona prvního řádu, okupující téměř setrvale vrchní žebříčky hitparád. Je zblázněná do východních náboženství a ve svých klipech neváhá doplňovat jejich symboliku sexy tancem. Momentálně je už několikátý týden na pořadu dne její písnička Buddhova rozkoš (Buddha's Delight). Tato Cora požádá Alexe, jakožto bývalého člena POP, aby pro ní složil písničku. Úspěšný hit pro popovou superstar by mohl znamenat zásadní obrat v Alexově smolné kariéře, jenže je tu malý háček, skladba má šibeniční termín, Alex už skoro 20 let nenapsal písničku a o jeho tvůrčích schopnostech se rozhodně nedá říct, že by byly právě na vrcholu. Zachrání jej čirá náhoda, dívka, která mu chodí zalévat květiny, bezmyšlenkovitě doplní několik veršů, které mají šťávu. Na světě je nový tvůrčí tým.

Hudbu složil, slova napsal

Hudbu složil, slova napsal je schizofrenní film, který neví, zda být komedií, nebo romantickým slaďákem, obě tyto roviny spolu odmítají spolupracovat a vytčená meta romantického filmu, který bude zároveň vtipný, je na hony vzdálená. Výsledek pak působí trochu jako knížka humoristických povídek, které někdo každých 20 stránek slepil listy pořádnou porcí cukrové vaty. A na konci se pro jistotu vyřádil bez mezer. Na jedné straně je lehce ironický humor, beroucí si na paškál veškerá klišé týkající se popových kapel sedmdesátých a osmdesátých let, včetně příšerných účesů a mrkváčů, a na straně druhé romantická klišé s utahaným hereckým výkonem Drew Barrymore. Navíc vysvětlení její lehké psychické nevyrovnanosti zavdává režisérovi a scenáristovi příčinu k fabulaci naprosto zbytečného příběhu o zklamané lásce k profesorovi tvůrčího psaní.

Hudbu složil, slova napsal

Skloubit humor a romantiku a vytvořit ucelený dojem romantické komedie bylo pro Marca Lawrence nedosažitelným cílem, humor nahrazuje romantická křeč a i její povedenější pasáže trpí setrvačností balastu, který je předchází. O to větší je škoda příjemně kousavého a ironického humoru i scén, které zdařile parodují poměry v showbyznysu. Dostala mě soutěž, něco jako reality show, ve které se zapadlé pěvecké hvězdy let minulých utkávají v ringu, přičemž vítěz dostane možnost zazpívat si před kamerami. Doufám, že si tvůrci prozíravě patentovali tento nápad, protože vůbec nepochybuji o tom, že se s ním na televizních obrazovkách setkáme.

Hudbu složil, slova napsal

Co se hereckých výkonů týká, velké překvapení pro mě znamenal Hugh Grant, jehož mám zaškatulkovaného jako hlavního milovníka hollywoodských dojáků, přičemž jeho schopnost nebrat vážně sebe sama a přirozené vystupování v humorných scénách mi zůstaly utajeny. Drew Barrymore naopak dost zklamala a její roztěkaná Sophie, jen pozvolna nabírající ztracené sebevědomí, je jen málo věrohodná.

Velkým kladem filmu je ovšem hudba. Nefalšovaný pop se zvukem 70. a 80. let včetně barevných klipů a legračních tanečních kreací se míchá s popem let devadesátých ve stylu Christiny Aguilery a Brintney Spearce, reprezentovaných blonďatou Corou. Řada skladeb složených pro potřeby filmu si parodováním zoufalých textů bere na paškál textařskou bídu současného popu.

Hudbu složil, slova napsal

Hudbu složil, slova napsal mohl být filmem o dost příjemnějším, kdyby se Marc Lawrence rozhodl, že natočí komedii. Výsledek sice neurazí, ale odcházíte s pocitem, že jste sledovali výkon běžecké hvězdy s vězeňskou koulí na noze.

Související odkazy: oficiální stránky filmu, ČSFD (flash trailer), Warner Bros., české stránky filmu

Hudbu složil, slova napsal (Music and Lyrics) Romantický / Komedie, USA, 2007

Režie: Marc Lawrence, scénář: Marc Lawrence, produkce: Bruce Berman, Scott Elias, Hal Gaba, kamera: Xavier Pérez Grobet, střih: Susan E. Morse, hudba: Adam Schlesinger, casting: Ilene Starger

Hrají: Hugh Grant (Alex Fletcher), Drew Barrymore (Sophie Fisher), Brad Garrett (Chris Riley), Kristen Johnston (Rhonda Fisher), Campbell Scott (Sloan Cates), Scott Porter (Colin Thompson)

autor: Jakub Leníček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová