Hravé Národní filmové muzeum získalo nové prostory

5. únor 2019

NaFilm! neboli Národní filmové muzeum dosud pendlovalo mezi dočasnými prostory. Teď snad získalo definitivní zázemí ve slavném pražském Mozarteu. Do nové expozice se vchází z Františkánské zahrady, nedaleko vstupu z Jungmannova náměstí.

Čtěte takéHommage. Vychází první obsáhlý výbor z literární tvorby Zdeňka Barborky

Expozice má dvě části ve dvou patrech. V jednom z nich je k vidění víceméně stálá část, která se zabývá předchůdci filmu a průkopnickými lety kinematografie, kdo chce, popovídá si s Janem Evangelistou Purkyněm, a dokonce si tu můžeme roztočit Václava Havla! Druhé (spodní) patro bude vždy po čase procházet výstavními změnami. Teď tu kurátoři připomínají meziválečnou (nejen) filmovou avantgardu, a českou i světovou animaci. Obyčejné příbory nebo hrnce vytvářejí na stěně abstraktní obrazce, v imaginárním kině slyšíme scénáře, které nebyly určeny ke zfilmování, ale k četbě. Ve skutečném biografu jsou ale k vidění i natočené snímky. A vláček skrze světla a stíny evokuje atmosféru dvacátých let minulého století, cirkusy, bary, jazzové kluby... Lokomotivu si můžeme kdykoliv zastavit a soustředit se na to, co nás zajímá.   

Muzeum NaFilm v Mozarteu

Návštěvník si může hrát v obou částech expozice. Téměř na všechny exponáty si lze sáhnout, rozpohybovat či rozeznít je, můžete si podle libosti ozvučit němý film či si natočit vlastní animované dílko. Je tu hodně prostoru pro fantazii – nudit se rozhodně nikdo nebude.   

Posluchače vltavské Mozaiky a Víkendové přílohy provedla a všechno v praxi předvedla jedna z kurátorek NaFilmu! Terezie Křížkovská. Spolu s ní mají na hravé, interaktivní expozici lví podíl ještě Adéla Marázová a Jakub Jiřiště. Do filmového muzea se můžete vypravit každý den kromě pondělí, raději odpoledne. Dopolední hodiny jsou totiž určeny školám a dalším organizovaným výpravám. Tak hurá NaFilm!

Spustit audio