Houby prorůstají uměleckou tvorbou. Co se stane, když se usadí v galerii nebo na festivale v Chotči?

31. červenec 2021

Divadelnice Daniela Grohová představuje festival Kočí v Chotči. Umělkyně Marie Ladrová a Saša Spačal vyprávějí o své tvorbě. Spojnicí všech příběhů jsou houby a podhoubí, živné spojnice světa.

Slovinská umělkyně Saša Spačal v areálu Trojského zámku do 31. července představuje svoji imerzivní meditativní instalaci MykoMytologie, výstava se odehrává v rámci projektu Biotroja Galerie hlavního města Prahy. Spačal skrze práci s živými organismy, daty, zvukem, obrazem, technologiemi i vzorky svého potu, slz a krve poukazuje na pojetí světa a soužití na planetě, která leží mimo hlavní proud. „Když přemýšlíme o houbách, hned nás napadnou příběhy o tom, jak je všechno propojené. Protože houby jsou spojnicemi v lese, na loukách, v každém kousku půdy jsou kilometry podhoubí. Zároveň jsou také velmistry symbiózy. Můžeme se ptát, jak jsme na tom my. Jak dokážeme na této planetě symbioticky žít s dalšími organismy,“ říká Saša Spačal.

Z výstavy Saša Spačal: MykoMytologie, GHMP 2021
Saša Spačal na výstavě MykoMytologie v GHMP Zámek Troja, 2021

Výtvarnice a hudebnice Marie Ladrová propojuje autorskou tvorbu se světem hub v řadě ohledů. Na jejím novém albu MR, které vydalo Polí5, najdete například i píseň Houby a zvuk nástroje těremin. Ladrová v ArtCafé vypráví o tom, jak houby vstupují do jejích akvarelových maleb, jak z jejich těl získává barvivo nebo jak se stalo, že znovuobjevila pozapomenutou cestu ke zpracování troudnatce do podooby takzvané houbové kůže. Člověk se musí naladit na konkrétní materiál, konkrétní houbu, kterou najde, a pak s ní specifickým způsobem pracovat, popisuje Ladrová způsob, kterým je schopná ze zmíněného druhu choroše vyrobit například čepici. O svých zkušenostech s houbami bude Marie Ladrová přednášet i v rámci festivalu Kočí v Chotči, kde zároveň v tamním kostele představí své hudební pojetí folku budoucnosti.

Marie Ladrová a Daniela Grohová spolu s plakátem letošního ročníku festivalu Kočí v Chotči, motivem plakátu i festivalu je mycelium

Mezi Novou Pakou, Jičínem a Lázněmi Bělohrad leží obec Choteč, kde bude 13. a 14. srpna 2021 vrcholit 26. ročník poetického festivalu Kočí v Chotči s podtitulem MYCELÝUM. O dramaturgii festivalu, která je letos provázaná s myceliem a světem hub, vypráví divadelnice a organizátorka festivalu Daniela Grohová. Zmiňuje i historii festivalu, která v sobě nese mezigenerační transfer, osobní provázání s místem dění i s obyvateli obce. Pozoruhodným místem festivalového dění je vedle místní hospody mimo jiné i hnojiště, které se podle Grohové stává posvátným prostorem a připomínkou toho, že v žaludku nevzniká jen potrava pro rostliny ale i síla pro sny.

Tematickou hudbu plnou hub vybral: Pavel Zelinka

Spustit audio

Související