Helena Černohorská: Ida. Jak změní německá pomocnice život ovdovělého sedláka na počátku 50. let?

Novela současné české prozaičky líčí cyklicky probíhající život ovdovělého sedláka Františka a jeho malého syna Venouška, který je na přelomu čtyřicátých a padesátých let 20. století narušen příchodem mladé německé pomocnice Idy a zejména začínající násilnou kolektivizací zemědělství. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Ivana Huspeková
Připravila: Ivana Myšková
Režie: Petr Mančal
Premiéra: 2. 3. 2024

Komorní venkovská novela Heleny Černohorské Ida (nakl. Bylo nebylo, Praha 2021) je literárně přesvědčivou esencí života na české vesnici konce čtyřicátých či počátku padesátých let 20. století.

Ida je na statek ovdovělého sedláka Františka dosazena předsedou místního JZD Krvostřebem za trest, tedy kvůli svému původu a domnělým poválečným prohřeškům. František se urputně snaží ochránit svůj statek před narůstajícím Krvostřebovým tlakem.

Dny Idy a Františka jsou poněkud jednotvárné, bezezbytku vyplněné obstaráváním lidských i zvířecích potřeb a namáhavou sezónní prací na statku. V atmosféře dusného léta i drsného období československé historie jako by na vřelé city nezbylo ani pomyšlení. Zvlášť když místní komunisté chtějí svobodného sedláka různými způsoby donutit, aby se svého vydřeného majetku vzdal.

Důmyslné, výrazově přesné vyprávění v pravidelném uklidňujícím rytmu domácích a zemědělských prací rozkolísává jen naléhavá a temná občasná přítomnost předsedy místního JZD Krvostřeba, nevraživost sousedů, Venouškovy nálezy nevybuchlé munice a nesměle klíčící láska dvou společenských vyděděnců.

autor: Ivana Myšková
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.