Hejkalizace památkám neprospívá. Jak bez kýče spojit minulost s přítomností?
Jak na hradě či zámku vytvořit poutavou prohlídku a vyhnout se přehnanému podbízení a poptávce po strašidlech, princeznách i mučírnách? Rezonují ve zdech památek filmové pohádky? Jak dnes v Česku vypadá průvodcovská praxe? Své zkušenosti sdílí zástupkyně kastelána na Švihově a školitelka tamních průvodců Linda Sikytová, Michal Kurz, historik z Masarykův ústavu a Archivu AV ČR a kastelán z hradu Krakovec Jiří Sobek. Zazní i rozhovor s křivoklátským kastelánem Petrem Slabým.
Historie nemusí oslovovat každého. Na nás je, abychom spojili minulost s přítomností a návštěvníka zaujali.
Jiří Sobek
Související
-
Malotřídka, kaplička i nádražka – domy, které rezonují uměním
Alžběta Žabová přináší ArtCafé o galeriích, které vznikly na místech původně sloužícím jinému účelu. Vyjdete se s ní do Orlických hor, na jablonecké sídliště i do Milevska.
-
Tužme sokolovny – díky rekonstrukci umí překvapit
ArtCafé Terezy Liškové zkoumá útroby českých sokoloven. Jak se daří skloubit péči o stav těchto budov spolu s jejich svéráznou atmosférou a kulturní funkcí?
-
Mají návštěvníky hradů a zámků vítat jen staré zdi, nebo i moderní technologie?
Pro většinu hradů a zámků začala 1. 4. památková sezóna, čím chtějí nalákat návštěvníky majitelé nestátních památek?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.