Heinrich Böll: Vlak dojel přesně (10 dílů)

Heinrich Böll

Druhá světová válka se stala pro Heinricha Bölla rozhodujícím zážitkem, který ovlivnil jeho vztah ke světu i lidem. Bylo mu dvaadvacet let, když jako frontový voják musel vstoupit do válečného pekla, které skončilo jeho zraněním a zajetím.

S nelidskostí války se Heinrich Böll ve své tvorbě vyrovnával po celý život, a to i v dílech, v nichž válečné bojiště nebylo hlavním tématem. Blízkost hrůzné smrti pociťuje i mladičký voják Andreas, hrdina jeho první rozsáhlejší prózy Vlak dojel přesně, který je posedlý myšlenkou, že jeho odchod ze života se nezadržitelně blíží. Před svou smrtí zůstává zcela bezbranný a trápí se touhou po životě, jehož krásu si teprve začal uvědomovat. Böllova próza je krutým obrazem šíleného zoufalství mladého člověka, jenž touží po prvním doteku lásky, zatímco ho válečné soukolí neúprosně drtí.

Válečné drama nositele Nobelovy ceny za literaturu Heinricha Bölla o lásce, přátelství a krutosti z překladu Rudolfa Tomana pro rozhlas upravil Ivan Němec. V režii Hany Mikoláškové účinkuje Petr Jeništa.