Gustave Flaubert: Citová výchova. Autobiografický příběh lásky i ztráty iluzí
Aleš Procházka čte z psychologicko-společenského románu Gustava Flauberta, v němž francouzský spisovatel vypráví silně autobiografický příběh mladého muže, který v první polovině 19. století přichází z provincie dobýt Paříž. Uvádíme k 200. výročí narození autora. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Francouzský prozaik Gustave Flaubert (12. prosince 1821, Rouen – 8. května 1880, Croisset) poznal během středoškolských studií o mnoho let starší Elisu Schlésingerovou a idealizovaný vztah k ní později transponoval do románu Citová výchova (1869). Autobiografická postava Frédérica Moreaua zde prožívá lásku k paní Arnouxové, jež je věrná manželovi, kterého ovšem nemiluje. Frédéricova nerozhodnost v milostném životě se projevuje jako „neaktivní vášeň“, jak to charakterizoval sám Flaubert.
Ve světové literatuře je jen málo románů tak mnohostranných a mnohoznačných, jako je Citová výchova. Zdaleka totiž není jen příběhem něžné a hluboké lásky, ale i románem společenským (v některých pasážích i historickým), rozrůstajícím se v široký obraz doby (život ve Francii za červencové monarchie, revoluční rok 1848). Prolínají se v něm osobní konfese mladého muže, vydaného na pospas své ctižádosti a milostným touhám, s tématy sociálními. Jde rovněž o román značně autobiografický a tzv. klíčový, neboť je velmi důvěrnou zpovědí svého autora, který zde v řadě postav vykreslil své reálné známé.
To vše dohromady činí z Citové výchovy významný článek ve vývoji francouzského románu od Balzaca k tvorbě naturalistů i jeden ze základních kamenů moderní světové literatury.
Související
-
Na Vltavě začal Měsíc s Dostojevským. 200 let od narození velikána připomenou premiérové Běsi
Slavíme narození zásadního spisovatele a myslitele, vrcholného představitele ruského realismu a předchůdce moderní psychologické prózy.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.