Gilbert Keith Chesterton: Ďáblův jícen

3. prosinec 2009
Hra pro tento večer

V dramatizaci povídky Gilberta Keitha Chestertona Ďáblův jícen nevystupuje jeho známý amatérský detektiv otec Brown. Tentokrát po příčinách smrti brigádního generála Garnetta pátrají společně lékař Fischer a policejní komisař Denham. Jakou odhalí nakonec pravdu, se dozvíte, když si 3. prosince ve 20 hodin naladíte Český rozhlas 3 - Vltavu.

Ďáblův jícen napsal Jiří Strnad podle detektivní povídky ze sbírky Muž, který věděl příliš mnoho. Ta neoprávněně zůstává pro velkou většinu české veřejnosti spíše utajená, protože překladatelé zatím téměř výhradně soustředili svou pozornost v této žánrové sféře literární tvorby Gilberta Keitha Chestertona na "případy pátera Browna".

Děj Ďáblova jícnu se odehrává nedlouho po první světové válce, kdy Velká Británie získala jako "mandátní území" neklidnou Palestinu. Je situován na nevelký ostrov blízko pobřeží, na němž kromě pracovníků lokální civilní správy sídlí oblastní vojenské velitelství pro přilehlou část pevniny. Bezedný jícen ďábla říkají místní obyvatelé šachtě starověkého dolu. A zde se také najde mrtvé tělo brigádního generála Garnetta. Lékař Fisher a policejní komisař Denham musejí rozplést celé klubko záhad a nesrovnalostí než odhalí pravdu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.