Gilbert Keith Chesterton: Ďáblův jícen

3. prosinec 2009
Hra pro tento večer

V dramatizaci povídky Gilberta Keitha Chestertona Ďáblův jícen nevystupuje jeho známý amatérský detektiv otec Brown. Tentokrát po příčinách smrti brigádního generála Garnetta pátrají společně lékař Fischer a policejní komisař Denham. Jakou odhalí nakonec pravdu, se dozvíte, když si 3. prosince ve 20 hodin naladíte Český rozhlas 3 - Vltavu.

Ďáblův jícen napsal Jiří Strnad podle detektivní povídky ze sbírky Muž, který věděl příliš mnoho. Ta neoprávněně zůstává pro velkou většinu české veřejnosti spíše utajená, protože překladatelé zatím téměř výhradně soustředili svou pozornost v této žánrové sféře literární tvorby Gilberta Keitha Chestertona na "případy pátera Browna".

Děj Ďáblova jícnu se odehrává nedlouho po první světové válce, kdy Velká Británie získala jako "mandátní území" neklidnou Palestinu. Je situován na nevelký ostrov blízko pobřeží, na němž kromě pracovníků lokální civilní správy sídlí oblastní vojenské velitelství pro přilehlou část pevniny. Bezedný jícen ďábla říkají místní obyvatelé šachtě starověkého dolu. A zde se také najde mrtvé tělo brigádního generála Garnetta. Lékař Fisher a policejní komisař Denham musejí rozplést celé klubko záhad a nesrovnalostí než odhalí pravdu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.