George Tabori: Matčina kuráž. Ironie a černý humor ve válečném běsnění

8. květen 2024

Květa Fialová a Jiří Ornest v hlavních rolích tragikomického příběhu o zatčení, překvapivé vzpouře a šťastném návratu jedné starší dámy uprostřed válečného běsnění. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: syn (Jiří Ornest), matka (Květa Fialová), Kelemen (Jiří Lábus), Usoplenec (David Novotný), německý důstojník (Jaromír Dulava), 1. policista (Stanislav Zindulka), 2. policista (Antonín Molčík), strýc Julius (Miloš Hlavica), Marta (Růžena Merunková), milenec + hlas (Vojtěch Hájek), milenec + hlas (Michal Zelenka), hlasy (Petra Jungmanová, Zdeněk Hess a Otmar Brancuzský), žena domovníka + hlas (Bohumila Dolejšová) a modlení + zpěv (Michael Dushinsky)
Dramaturgie: Martin Velíšek
Překlad: Petr Štědroň
Zvuk: Radek Veselý
Zvuková spolupráce: Petr Šplíchal
Hudba: Marko Ivanovič
Režie: Aleš Vrzák
Natočeno: 2006

Hlavní hrdinku této tragikomedie zatknou jednoho obyčejného odpoledne na cestě k sestře. Hned na počátku má sice možnost uniknout, když za ní eskortující policista nestihne naskočit do tramvaje, ale ona je slušná a počká na „svou“ hlídku na další zastávce.

Takovýchto paradoxů je Taboriho vyprávění plné. Hojně využívá ironie, černého humoru. Příběh nám vypráví syn oné dámy a ona do něj často vstupuje a uvádí věci na pravou, respektive svou míru.

George Tabori (24. května 1914, Budapešť – 23. července 2007, Berlín) se stal v prostředí německojazyčného divadla legendou. Byl fascinující osobností, která v sobě spojovala velkého dramatika, režiséra, divadelního ředitele a také občasného herce nejen svých her.

Kromě toho byl Tabori i zdatným prozaikem – romanopiscem a esejistou. Stál za vznikem autorských filmů, uplatnil se coby filmový scenárista poválečných hollywoodských snímků.

Široký záběr osobnosti George Taboriho postihují už jen základní data jeho života – narodil se v roce 1914 v Budapešti v maďarské židovské rodině, své texty psal anglicky, v posledních desetiletích byl umělecky aktivní výhradně v německojazyčném prostředí. Úředně byl občanem Spojeného království, a tedy i držitelem britského pasu.

George Tabori je jediným nositelem nejvyššího německého literárního ocenění, Ceny Georga Büchnera, jehož jazykem není němčina. Byl svědkem téměř celého 20. století, svědkem postiženým holokaustem a „rasovou“ emigrací před nacisty, ekonomickou migrací do USA a následným „návratem“ do Evropy.

autoři: Martin Velíšek , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související