George Orwell: Nadechnout se. Méně známý román slavného britského spisovatele

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy
Prodlouženo do 10. 10.
Muž v klobouku, Londýn

Britský novinář, esejista a spisovatel George Orwell (1903–1950) se proslavil zejména díky svým dílům ze 40. let Farma zvířat a 1984. Jeho méně známý společenský román Nadechnout se vyšel už v předvečer druhé světové války a mistrně odráží dobovou atmosféru: přichází nový, dravý svět, před kterým není možné utéct do nostalgických vzpomínek. Premiérovou Četbu na pokračování v podání Petra Kubese poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Účinkuje: Petr Kubes
Připravil: Marek Horoščák
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Překlad: Petr Kopecký
Režie: Radim Nejedlý
Premiéra: 13. 9. 2021
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu

Orwellův román Nadechnout se zachycuje život v Anglii před druhou světovou válkou očima pojišťovacího agenta Georga Bowlinga. Jde o průměrného obyvatele středoanglického předměstí, s průměrným platem a nadprůměrnou váhou – má přezdívku Tlusťoch. Byť je navenek typickým příkladem středního stavu, se společenskou realitou se nedokáže vyrovnat. Také se zcela míjí se světem manželky Hildy a svých dvou dětí.

Banální příhoda z ulice nasměřuje jeho myšlenky do zapomenutého dětství, starého „nezkaženého“ světa klukovských radovánek, a nakonec v sobě nachází dost odvahy na to, aby svůj útěk do rodného kraje zrealizoval. Městečko se však změnilo k nepoznání a Bowlingova cesta za svobodou, či alespoň nadechnutím se, končí krachem... George Orwell i v tomto pozoruhodném a stále aktuálním díle poměrně přesně předvídal, kam směřuje moderní svět a jakou má civilizace šanci na přežití.

autoři: Marek Horoščák , Alena Blažejovská
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...