Genius loci aneb Kdyby domy uměly mluvit. Co se skrývá za fasádou?

24. prosinec 2022

Banka, úřad, okupační komandatura, parlament… Jedna stavba mohla mít během historie mnoho podob i funkcí. Některé z nich představuje Eliška Závodná ve svém dvanáctidílném cyklu. Partnerem v dialogu její rozhlasové kompozice je Libor Vacek.

Palais Epstein

V novorenesančním stylu postavený vídeňský palác nechali v 19. století vybudovat Epsteinové, rodina, která se „téměř“ vyrovnala Rothschildům. O mnoho starší je Palazzo Salis, místo na „prahu ráje“, spojené se jménem básníka Rainera Marii Rilka. Právě on byl přesvědčený, že pro jeden verš musíme vidět mnoho měst, lidí a věcí… A knihovna v Palazzo Salis k nim nepochybně patřila.

Dort pro císaře

A znovu do Vídně. Ve druhé polovině 19. století se jeví hotel jako paradigma velkoměsta i moderny. Palais Württemberg se mění v hotel Imperial. Během Světové výstavy nechá hoteliér Johann Frohner připravit kulinářský výtvor „dort Imperial“ a jeho exkluzivním zákazníkem je samotný císař František Josef.

Dokonalá mecenáška

Součástí historického centra města Salcburku je Paschinger Schlössl, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Budova je známá především díky svému majiteli Stefanu Zweigovi, jemuž patřila v letech 1917 až 1937. S uměním je spojeno i poslední místo − Palais Noailles v Paříži a Marie-Laure de Noailles, jejímž živlem bylo všechno zvláštní, výstřední, nové. Ráda provokovala, překvapovala, ale také činorodě podporovala avantgardu nejenom francouzskou.

Casa Piccola a Salon Flöge

Kavárna oblíbená řadou tvůrců a v patře módní salon „revolučního“ střihu. Fascinující život vídeňské bohémy na přelomu století i v časech mezi dvěma válkami. Emilie Flöge jako zapomínaná podnikatelka a nezapomenutelná múza. Vídeňská „Coco Chanel“. Se svými sestrami Pauline a Helene založila v roce 1904 ve Vídni módní salón „Schwestern Flöge“ v Casa Piccola na Mariahilfer Straße. Vzkvétající ateliér v nejúspěšnějších časech zaměstnával až 80 švadlen a jeho klientela pocházela z vyšších měšťanských vrstev. Rozhlasovou kompozici z vlastních rešerší připravila Eliška Závodná.

Dům v Sils-Baselgia

Annemarie Schwarzenbach, spisovatelka, novinářka, fotografka a cestovatelka, znovu objevovaná teprve v posledních desetiletích. V roce 1933 cestovala s fotografkou Mariannou Breslauer do Španělska, aby zpracovaly reportáž o Pyrenejích. Marianne byla osobností Annemarie fascinována: „Nebyla ani muž, ani žena,“ napsala, „ale anděl, archanděl.“ a vytvořila řadu jejích ikonických portrétních fotografií. Dům byl pro Annemarie „šťastným údolím. „Žiju jenom, když píšu,“ říkala a nepřestávala bloudit mezi láskami, drogami a světem. Jako okřídlená netrpělivost. Rozhlasovou kompozici z vlastních rešerší připravila Eliška Závodná.

autor: Eliška Závodná
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.