Franz Kafka v povídkách Bally, Viktora Fischla, Zdeňka Rotrekla a Jiřího Kratochvila
Příběhy, které Franz Kafka nenapsal, ale jsou jím a jeho tvorbou inspirované. Nejsou to ale povídky v žádném ohledu dokumentární nebo biografické. Každý z uvedených autorů používá Kafku jako postavu svého vlastního vyprávění. Poslouchejte ve vltavské Povídce a online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Účinkuje: Jan Holík
Připravila: Ivana Myšková
Přeložili: Michal Šanda a Kristýna, Šárka a Miroslav Zelinští
Režie: Natália Deáková
Natočeno: 2021
Viktor Fischl: Kafka v Jeruzalému I, II
Účinkuje: Pavel Oubram, Zdeněk Hruška
Připravil: Dominik Mačas
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 5. a 6. 8. 2024
Zdeněk Rotrekl: Pražské setkání
Účinkují: Jiří Dvořák, Jiří Papež a Pavel Leicman
Režie: Eva Řehořová
Natočeno: 1990
Jiří Kratochvil: Chlapeček z tajgy
Účinkují: Martin Siničák, Michal Bumbálek a Zdeněk Junák
Režie: Radim Nejedlý
Natočeno: 2018
Balla: Naživu, Kafka v restauraci, V prázdném kupé
Existuje duše? Existuje duše dobrá a duše špatná? Postmoderní hádání se duše s tělem – s teplou vodou, Kafkou a přenosnou černou dírou? Kafka v povídce Kafka v restauraci marně čeká na servírku a spisovatel Krak v povídce V prázdném kupé trpí neustálým rozplýváním a zhušťováním, oscilací mezi duchem a hmotou. Čím budete trpět po poslechu Ballových textů z knih Naživu a Je mrtvý vy?
Viktor Fischl: Kafka v Jeruzalému I
Je to neuvěřitelná náhoda. Vypravěč příběhu nevěří svým očím. Podrobně si pána ve vlaku do Jeruzaléma prohlíží. Tohle přeci musí být on – Josef K. Sleduje ho od nádraží až ke Zdi nářků, kde mu Josef K. záhadně zmizí. Ale – byl to doopravdy on? Snová povídka ze stejnojmenné sbírky českého spisovatele žijícího od roku 1949 v Izraeli a přítele Kafkových nejbližších přátel Maxe Broda a Felixe Weltsche.
Viktor Fischl: Kafka v Jeruzalému II
Při procházce ke svahům za Jeruzalémem mu v hlavě ještě doznívá včerejší hádka s přítelem o Franze Kafku. Ve chvíli nejméně očekávané pak přichází další setkání s Josefem K. Druhá povídka Viktora Fischla se stejným názvem ze sbírky Kafka v Jeruzalémě volně navazuje na první a obě rámují soubor příběhů ze svatého města.
Zdeněk Rotrekl: Pražské setkání
Povídka vznikla po pohřbu básníka Jaroslava Seiferta v roce 1986 v Praze, který se konal pod dohledem Státní bezpečnosti a vyzněl jako manifestace nesouhlasu s komunistickým režimem. Zdeněk Rotrekl do kulis skutečných událostí umístil fiktivní setkání tří spisovatelů — Franze Kafky, George Orwella a Arthura Koestlera. Povídka vyšla poprvé v exilových Listech v Římě v roce 1988.
Jiří Kratochvil: Chlapeček z tajgy
Zopakujme si, co už víme – totiž že ti, co chlapečka z tajgy (říkejme mu Seňka) objevili, věděli, že je svým způsobem geniální, a žili v naději, že to není jenom svým způsobem. Naučný příběh o ruském rozvědčíkovi, jehož tajným posláním bylo v Praze studovat českou literaturu a podařilo se mu rozšifrovat Kafkovu Proměnu. Mrazivě groteskní hříčka ze sbírky Nevstoupíš dvakrát do téže řeky.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.