Franz Kafka v povídkách Bally, Viktora Fischla, Zdeňka Rotrekla a Jiřího Kratochvila
Příběhy, které Franz Kafka nenapsal, ale jsou jím a jeho tvorbou inspirované. Nejsou to ale povídky v žádném ohledu dokumentární nebo biografické. Každý z uvedených autorů používá Kafku jako postavu svého vlastního vyprávění. Poslouchejte ve vltavské Povídce a online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Účinkuje: Jan Holík
Připravila: Ivana Myšková
Přeložili: Michal Šanda a Kristýna, Šárka a Miroslav Zelinští
Režie: Natália Deáková
Natočeno: 2021
Viktor Fischl: Kafka v Jeruzalému I, II
Účinkuje: Pavel Oubram, Zdeněk Hruška
Připravil: Dominik Mačas
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 5. a 6. 8. 2024
Zdeněk Rotrekl: Pražské setkání
Účinkují: Jiří Dvořák, Jiří Papež a Pavel Leicman
Režie: Eva Řehořová
Natočeno: 1990
Jiří Kratochvil: Chlapeček z tajgy
Účinkují: Martin Siničák, Michal Bumbálek a Zdeněk Junák
Režie: Radim Nejedlý
Natočeno: 2018
Balla: Naživu, Kafka v restauraci, V prázdném kupé
Existuje duše? Existuje duše dobrá a duše špatná? Postmoderní hádání se duše s tělem – s teplou vodou, Kafkou a přenosnou černou dírou? Kafka v povídce Kafka v restauraci marně čeká na servírku a spisovatel Krak v povídce V prázdném kupé trpí neustálým rozplýváním a zhušťováním, oscilací mezi duchem a hmotou. Čím budete trpět po poslechu Ballových textů z knih Naživu a Je mrtvý vy?
Viktor Fischl: Kafka v Jeruzalému I
Je to neuvěřitelná náhoda. Vypravěč příběhu nevěří svým očím. Podrobně si pána ve vlaku do Jeruzaléma prohlíží. Tohle přeci musí být on – Josef K. Sleduje ho od nádraží až ke Zdi nářků, kde mu Josef K. záhadně zmizí. Ale – byl to doopravdy on? Snová povídka ze stejnojmenné sbírky českého spisovatele žijícího od roku 1949 v Izraeli a přítele Kafkových nejbližších přátel Maxe Broda a Felixe Weltsche.
Viktor Fischl: Kafka v Jeruzalému II
Při procházce ke svahům za Jeruzalémem mu v hlavě ještě doznívá včerejší hádka s přítelem o Franze Kafku. Ve chvíli nejméně očekávané pak přichází další setkání s Josefem K. Druhá povídka Viktora Fischla se stejným názvem ze sbírky Kafka v Jeruzalémě volně navazuje na první a obě rámují soubor příběhů ze svatého města.
Zdeněk Rotrekl: Pražské setkání
Povídka vznikla po pohřbu básníka Jaroslava Seiferta v roce 1986 v Praze, který se konal pod dohledem Státní bezpečnosti a vyzněl jako manifestace nesouhlasu s komunistickým režimem. Zdeněk Rotrekl do kulis skutečných událostí umístil fiktivní setkání tří spisovatelů — Franze Kafky, George Orwella a Arthura Koestlera. Povídka vyšla poprvé v exilových Listech v Římě v roce 1988.
Jiří Kratochvil: Chlapeček z tajgy
Zopakujme si, co už víme – totiž že ti, co chlapečka z tajgy (říkejme mu Seňka) objevili, věděli, že je svým způsobem geniální, a žili v naději, že to není jenom svým způsobem. Naučný příběh o ruském rozvědčíkovi, jehož tajným posláním bylo v Praze studovat českou literaturu a podařilo se mu rozšifrovat Kafkovu Proměnu. Mrazivě groteskní hříčka ze sbírky Nevstoupíš dvakrát do téže řeky.
Související
-
Kafka s písní na rtech, z masa a kostí i jako člověk z lidu. Tři podoby slavného literáta
Ve třech dílech ohledává různé aspekty divadelní praxe při tvorbě adaptací děl Franze Kafky. Soustřeďuje se na hudební, hereckou a scénografickou složku a roli publika.
-
V Kafkovi našli inspiraci i Radiohead, Max Richter či Björk
Franz Kafka a jeho dílo zanechalo hlubokou stopu i na současné nezávislé hudební scéně. Koho spisovatel ovlivnil prozradí Pavel Zelinka.
-
Franz Werfel: V domě dětství. Verše mladistvého rozletu i zralého básníka a dobrého přítele Kafky
Kafkovské léto na Vltavě ohledává nejen osudy a dílo slavného pražského prozaika, ale také okruh autorů kolem něj.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.