František Kožík: Cristobal Colón

02191392.jpeg
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02191392.jpeg

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Rozhlasová hra Františka Kožíka Cristobal Colón vstoupila do historie českého i evropského rozhlasu. Ve světové premiéře ji uvedl v roce 1934 režisér Josef Bezdíček v brněnském rozhlase a jeho inscenace akcentovala rozhlasovou specifičnost, do té doby režiséry nedostatečně využívanou. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Hra Františka Kožíka Cristobal Colón získala v soutěži o nejlepší hru sezóny 1933/34 hlavní cenu. Krátce po té ji převzal i pařížský rozhlas a byla zařazena do cyklu Nejlepší rozhlasové hry světa. Josef Bezdíček v ní plně naplnil své představy o herectví a režii v novém médiu. Do komplikované kompozice „rozhlasového eposu“, který měl jednu linii reportážní a druhou básnickou, ještě zasáhl a členil ji symfonickými mezihrami.

Vysílání Cristobala Colóna (12. 4. a 23. 5. 1934) představovalo významný čin ve vývoji rozhlasové hry i rozhlasové režie, a to nejen u nás. Bezdíček použil tři různá akustická prostředí, inscenaci opatřil množstvím zvukových efektů a některé scény aranžoval i v exteriéru, aby získal zvláštní akustické prostředí.

František Kožík - snímek ze 40. let

Inscenace Colóna se stala modelovou pro následující trend tzv. výpravné hry a ve třicátých letech znamenala pro českou rozhlasovou hru skutečný vrchol. V roce 1948 se k ní Bezdíček vrátil a díky záznamové technice máme tuto její podobu uchovanou na archivním záznamu.

Osoby a obsazení: Cristobal Colón (Jiří Pravda), Ferdinand, král španělský (Felix le Breux), Isabella Kastilská (Julie Charvátová), Alonzo de Quintanilla, kancléř (Adolf Horálek), Hernand de Talavera, předseda koncilu (Karel Pavlík), Diego de Deza, profesor bohosloví (Ladislav Kulhánek), Antonio Gueldini, nuncius papežův (Václav Piskáček), Petr Gonzales de Mendona, arcibiskup (Josef Červinka), dále účinkují Zdeněk Hodr, Richard Záhorský, Ludvík Veselý, Bedřich Bobek, Bohumil Bezouška, Josef Chvalina, Rudolf Hrušínský a další

Průvodní slovo: František Kožík
Scénická hudba: Zdeněk Jonák
Hudbu řídí: Otakar Pařík
Dramaturg: Dušan Všelicha
Režie: Josef Bezdíček

Zkrácená verze z roku 1948.