Fjodor Michajlovič Dostojevskij: Bílé noci. Slavný lyrický příběh o nenaplněné lásce

21. listopad 2021

Gabriela Vránová jako křehká, temperamentní a neodolatelně půvabná Nastěnka a Jaroslav Kepka jako snílek Nikolaj ve výjimečném poetickém obraze sblížení i míjení duší. Zdařilou rozhlasovou adaptaci Dostojevského „sentimentálního románu ze vzpomínek snílkových“ poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Dramatizace a režie: Josef Henke
Osoby a obsazení: Nikolaj (Jaroslav Kepka), Nastěnka (Gabriela Vránová), Matrjona (Světla Svozilová) a Hlas (Otakar Brousek st.)
Dramaturgie: Jaroslava Strejčková
Překlad: Jaroslav Tafel
Hudba: Marek Kopelent
Natočeno: v roce 1966

Ve svých vrcholných románových dílech dokázal spisovatel Fjodor Michajlovič Dostojevskij pronikat až k těm nejskrytějším pohnutkám lidského jednání. Jako autor však upoutával pozornost už svojí ranou novelistikou – skvělými povídkami, které nás i dnes oslovují pronikavou znalostí lidské duše.

K jeho nejzdařilejším a nejznámějším prózám patří Bílé noci – poutavý lyrický příběh o nenaplněné lásce dvou mladých lidí, zasazený do snové atmosféry nočního Petrohradu. Dramatické zpracování této slavné povídky připravil režisér Josef Henke s Jaroslavem Kepkou a Gabrielu Vránovou v hlavních rolích.

Reprízu inscenace uvádíme na Vltavě v rámci projektu Měsíc s Dostojevským k 200. výročí narození velkého ruského spisovatele.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.