Filmové bilance roku 2023: Rok těžkých nemocí, rozvrácených vztahů a skvělých hereček

8. prosinec 2023

Ne, že bychom v českých kinech zaznamenali záplavu mimořádných událostí. Pár se jich ale našlo, ať už šlo o filmy (naší i zahraniční provenience), festivaly a přehlídky, nebo studentské úspěchy na světových kolbištích. Ty nejzásadnější připomněl Tomáš Pilát ve vltavské Mozaice.

Filmy uvedené v českých kinech

 • Hranice – režie Agnieszka Holland
  Aktuální téma uprchlíků a jejich zneužívání v politickém boji, v tomhle případě na hranicích Polska a Běloruska. Zmíněné státy si běžence doslova přehazují přes ostnatý drát a z nelidského chování obviňují vždy druhou stranu. Skvěle natočený film s tísnivou atmosférou a výbornými hereckými výkony.
 • Tancuj Matyldo – režie Petr Slavík
  Důležité téma fungování (nebo nefungování) s těžkou nemocí, v tomhle případě s Alzheimerovou chorobou, a to jak z pozice nemocného, tak jeho rodinných příslušníků. Hlavní roli ztvárnila vynikajícím způsobem Regina Rázlová.
 • Němá tajemství – režie Tomáš Mašín
  Opět život s těžkou chorobou, tentokrát afázií. V roli nemocného exceluje Marián Mitaš, nepřehlédnutelný je i výkon Mileny Steinmasslové.
 • O malých věcech – režie Denis Šafařík
  Snímek à la Dnes v jednom domě. Film natočený s neuvěřitelnou lehkostí, humorem, a přitom přemýšlivě. A zase: vynikající herecké výkony.
 • Brutální vedro – režie Albert Hospodářský
  Syrový debut o putování mladíka na chatu k přátelům v době, kdy hrozí srážka Země se sluncem. Odvážný film, ve kterém režisér neustoupil ze svých záměrů.
 • Invalida – režie Jonáš Karásek
  Neuvěřitelně vtipný film, který zvedne náladu.
 • Anatomie pádu – režie Justine Triet
  Napínavé psychologicko-soudní drama se skvělou Sandrou Hüller.
 • Oppenheimer – režie Christopher Nolan
  Hlavní postavou snímku je fyzik Robert Oppenheimer, a skrze jeho osobu režisér ve scénáři nešetří Ameriku a její zřízení.
 • Deniska umřela – režie Philippe Kastner
 • Přes střepy – režie Natálie Durchánková
  Krátké studentské filmy, které slavily úspěch po celém světě. Mimořádné počiny mladých tvůrců z FAMU, kteří se snad postarají o světlou budoucnost české animace.

Rok 2023 lze charakterizovat jako „rok hereček“. Do českých kin přišla řada filmů s vynikajícími ženskými hereckými výkony. Namátkou: Simona Peková (Přišla v noci), Vanda Hybnerová (O malých věcech), Sandra Hüller (Anatomie pádu), Milena Steinmaslová (Němá tajemství), Anaita Wali Zada (Fremont), Cate Blanchett (Tár), Regina Rázlová (Tancuj, Matyldo), Maja Ostaszewska (Hranice).

Události světa dokumentárního filmu

 • Návštěvníci – režie Veronika Lišková
  Na pozadí antropologického výzkumu na Špicberkách film popisuje nesplněné sliby, které dalo Norsko světovému společenství, když toto území přebíralo. A co z toho pro obyvatele tohoto souostroví vyplývá. Obrazově nádherně natočený snímek.
 • Světloplachost – režie Ivan Ostrochovský
  Příběh vznikající lásky v prostorách charkovského metra, kde se lidé ukrývají před ruským bombardováním. Citlivý, empatický film.
 • Je nalezena tím, koho hledá – režie Petr Michal
  Netradičně pojatý portrét překladatelky a „titulkářky“ Anny Kareninové, která je tak pracovitá a populární, až jde pro mnohé o fiktivní postavu. Film ji přibližuje velmi osobitě a osobně.
 • Piano na křižovatce – režie Jan Senius
  Tenhle film se vymyká všemu, co u nás v žánru dokumentárního filmu vzniklo. Za projektem, který oslavuje hudbu, klavír a skvostné pianisty, stojí muzikant, stavitel a restaurátor klavírů Jakub Zahradník.

Další mimořádné počiny v oblasti kinematografie

Restaurování filmů ze zlatého fondu československé kinematografie. V roce 2023 se znovu do kin dostaly snímky Každý den odvahu režiséra Evalda Schorma a Cesta pustým lesem režiséra Ivana Vojnára.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.