Film Viva Video Video Viva znovuobjevil předrevoluční videoart
Filmařka Adéla Komrzý, vnučka průkopníka českého videoartu Radka Pilaře, v dokumentu Viva Video Video Viva objevuje pro dnešní publikum československý videoart. Tomu se před rokem 1989 v ústraní věnovalo jen pár lidí.
Adéla Komrzý zrekonstruovala jedinou výstavu českých „videistů“ Den videa z roku 1989 a také navštívila manžele Vašulkovy, kteří se videu věnovali v americké emigraci a patří mezi průkopníky videoartu ve světovém měřítku.
Neformálním vedoucím českého videoartu byl právě režisérčin dědeček Radek Pilař. „Já jsem ho znala asi jako každý v republice, skrze Rumcajse, Manku, Cipíska, a pak díky jeho obrazům, který u nás všude doma byly, on byl totiž především malíř,“ vypráví mladá filmařka, která má zatím na kontě jeden celovečerní dokument – Výchovu k válce z cyklu Český žurnál. „Když jsem potom na FAMU, tak mě fascinovalo, že můžu práci svého dědečka objevovat skrz pohled kamery, protože po něm zůstal velký archiv. Video mu umožňovalo spontaneitu, s filmem by to takhle úplně nešlo, dělat film bylo mnohem komplikovanější, nákladnější.“
Po třiceti letech už máme odstup
Komrzý oslovila hned na začátku natáčení ke spolupráci kurátora Martina Mazance, který se videoartu i jeho českým počátkům věnuje.
„Připadalo nám zábavné, že tvůrci tehdy svoje videa vystavovali na starých Teslách, Oravách, architekt výstavy Miro Dopita ty televize zahalil do černé látky a igelitu, což působilo esteticky jako úplná šílenost. Ale ono to dávalo smysl, šlo jim totiž hlavně o obraz, nechtěli, aby to, co člověk uvidí, si asocioval s tím, co hlásala tehdejší televize jako instituce,“ vysvětluje Adéla Komrzý. Podle ní už opadla hysterie, se kterou byla občas vnímána etapa před rokem 89 a můžeme ji s odstupem začít zhodnocovat. „Shodli jsme se na tom s Dominikem Gajarským, architektem rekonstruované výstavy, že 30 let je asi tak akorát dlouhá doba na to, abychom měli klid na reflexi,“ myslí si filmařka.
K pramenům
„Do té doby, než jsem se účastnil natáčení, pro mě bylo studium českého videoartu spíš studiem různých pramenů, ale většinu těch videí jsem vlastně nikdy neviděl,“ vypráví Martin Mazanec.
Čtěte také
„Taky se jako o první skupinové výstavě videistů mluví až o té devadesátkové, nazvané Český obraz elektronický, zatímco Den videa v roce 89 byl opomenut, možná po právu co se týče kvality, ale pro nás bylo motivující se výstavě věnovat už díky textům, které k ní Radek Pilař sepsal.“ Mazanec také v rozhovoru pro ArtCafé popsal tvorbu jednotlivých umělců, kteří ve filmu vystupují – Ivana Tatíčka, Jaroslava Vančáta, Lucie Svobodové nebo Věry Geislerové. Dnes se samotné označení videoart už moc nepoužívá, umělci obvykle pracují s různými médii a mnohdy i současně.
Poslechněte si celý pořad ArtCafé včetně hudebního výběru z tracků berlínsko-londýnského labelu PAN od Jiřího Špičáka a rozhovoru s hudebnicí Emikou.
Související
-
Festival, který si říká o kritiku. Nejsilnější filmy a trendy 23. dokumentárního festivalu Ji.hlava
Festival dokumentárních filmů Ji.hlava letos osciloval mezi svědectvím, kritikou a podtrhovanou společenskou agendou.
-
Náhoda jako prvek tvorby. Slovenský umělec Milan Mazúr vychází z díla Haruki Murakamiho
Slovenský umělec a filmař Milan Mazúr je v současné době jedním z pěti finalistů Ceny Oskára Čepana pro mladé umělce do 35 let.
-
Den videa podruhé. První výstava českého videoartu je po třiceti letech zpátky v Praze na Výstavišti
V úterý 4. září navázala v Průmyslovém paláci výstava Den videa 1989/2018 svým názvem i místem konání na vůbec první přehlídku českého videoartu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka