Fenomén evropské kavárny, šestkrát a vždycky jinak
Nejenom kafírny s nabídkou chutného moku, ale prostor ke čtení, prezentaci napsaného a literárním debatám. Kavárna jako inspirace, jako dědic salonu. Atmosféru, legendy i paradoxy evropské kavárenské kultury přibližuje ve svém šestidílném cyklu Eliška Závodná.
6. díl: Začali jsme ve Vídni, kde i končíme
V kavárně má člověk blíž ke druhým i k sobě samotnému. Cafe Herrenhof byla významná vídeňská literární kavárna, založená v roce 1914, a v meziválečném období se stala místem setkávání tzv. vídeňské moderny. Její atmosféru zvěčnil Friedrich Torberg ve svazku povídek Teta Joleschová aneb Zánik západní civilizace v židovských anekdotách.
A pokud se vám nechtělo do Herrenhofu, mohli jste zkusit třeba Cafe Lurion nebo Prückel. Vídeňská kavárna žije – tradice se mění v současnost a novoty se rychle mění v tradici.
5. díl: Pařížská kavárna přitahující nejenom literáty, ale především malíře, jak dokazují jejich slavná díla
Do kavárny se utíká před rodinou, před ženami i za ženami. V kavárenském prostoru lze „hrát“ svobodnou hru mezi filozofií a uměním. Café Odeon v Curychu jako místo setkávání umělců i politiků, v suterénu byla cukrárna a v prvním patře kulečník − místo mnoha chutí i příležitostí − kolébka dada, později „centrála“ pro emigranty.
4. díl: Švýcarský kanton Graubünden a jeho kavárníci, hoteliéři a cukráři na cestách po Evropě
Itálie, Francie i německé země se staly na konci 18. století cílem mnoha švýcarských vystěhovalců. Mezi jinými také rodin cukrářů a kavárníků, v jejichž stopách se vydáme v tomto pokračování cyklu.
Do berlínské kavárny Josty a do Café Stehely, do proslulého pařížského kabaretu Chat noir, jehož zakladatel, Rodolphe Salis, vnuk přistěhovalce z Vicosoprana, sebevědomě prohlásil: „Bůh stvořil svět, Napoleon čestnou legii a já Montmartre.“
3. díl: Začátky pití kávy v Berlíně a osudové okamžiky tamních kaváren
Potkávají se tu rakouští literáti a německá káva, z těch vídeňských například Joseph Roth, Alfred Polgar, Anton Kuh a Soma Morgenstern.
Nahlédněte s námi Berlín a Vídeň jako střet dvou „kultur“: prostředí hektické kontra oáza klidu, moderna kontra nostalgie. Život, psaní a vzpomínání zažijete nejenom v kavárně Am Kurfürstendamm.
2. díl: Model „vídeňské“ kavárny v Rakousku i jinde
Salcburk a jeho kavárna Tomaselli je možná tak slavná jako samotné pití kávy v Evropě. A taky tak stará. Terst – Café Tommaseo a Café degli Specchi. Mnichov a Café Luitpold. Benátky – Caffé della Venezia trionfante, dnes Caffé Florian.
Přínášíme vám střípky lokální historie, jak se kultura a historie potkávaly nad šálkem kávy. Ukážeme vám kavárnu mezi domáckou, familiární minulostí, ale také dynamickou budoucností.
1. díl: Kavárna jako inspirace, jako dědic salonu
Začalo to ve Vídni? Samozřejmě, Café Frauenhuber, Café Neuner alias das Silberne Kaffeehaus – vyhlášená jména, osobitý styl. V žádném případě ovšem záležitost pouze vídeňská, i Salcburk má kavárnu Tomaselli, možná tak věhlasnou jako samotné pití kávy v Evropě.
V Terstu vyhledejte Caffè Tommaseo či Caffè degli Specchi, v Mnichově nezapomeňte na Café Luitpold, v Berlíně se zastavte v Café am Kurfürstendamm. V Benátkách osloví Caffè Florian (někdejší Alla Venezia trionfante). A co teprve pařížské kavárny… Projděme se evropskými městy a nechme se inspirovat k posezení nad šálkem kávy.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Anton Pavlovič Čechov: Višňový sad. Jak zachránit beznadějně zadlužené panství?
-
Jan Štifter: Světlo z Pauliny. Příběh o ztrátě domova a vykořenění
-
Hedvika. Můžete mít mladší rodiče, než jste vy sami? Poslechněte si parodii Karla Poláčka!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.