F. Scott Fitzgerald: Něžná je noc. O vášnivé lásce a dramatickém manželství psychologa s pacientkou

25. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy F. Scott Fitzgerald: Něžná je noc
0:00
/
0:00

V jednom ze svých nejslavnějších románů sleduje americký spisovatel a scenárista Francis Scott Fitzgerald sblížení a následně upadající milostný vztah nadějného psychologa s duševně nemocnou pacientkou. V autobiograficky laděném příběhu o vášnivé lásce a dramatickém manželství uslyšíte v hlavních rolích Marcelu Peňázovou a Lukáše Hlavicu. Všechny díly poslouchejte on-line ode dne vysílání do 26. prosince 2020.

Dramatizace: František Pavlíček
Osoby a obsazení: Dick Diver (Lukáš Hlavica), doktor Franz Gregory (Ivan Trojan), Käthe, jeho žena (Klára Trojanová), Nicole Warrenová (Marcela Peňázová), sestra (Kristýna Frejová), plukovník (Radúz Chmelík), seržant (Tomáš Kyndl) a vypravěč (Jiří Ornest)
Dramaturgie: Jana Weberová
Překlad: Lubomír Dorůžka
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: v roce 1997

Seriál Něžná je noc vysílá Český rozhlas Vltava u příležitosti nadcházejícího 80. výročí autorova úmrtí (v prosinci 2020). Román patří vedle Velkého Gatsbyho k Fitzgeraldovým největším dílům a od svého prvního vydání v roce 1934 se dočkal i řady českých překladů.

autoři: Klára Novotná , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.