Existuje rozhlasové umění? Záznam debaty v Národním technickém muzeu
Poslechněte si záznam živého vysílání z Národního technického muzea – v prostorách výstavy „Sto let je jen začátek. Český rozhlas 1923-2023“. Jiří Kamen a Milena M. Marešová mluvili s Tomášem Bojdou z olomoucké univerzity, autorem knihy „Herec a režisér v rozhlase. Kapitoly z tvorby Jiřího Horčičky a Josefa Melče“. Debaty se zúčastnil také autor a režisér rozhlasových pořadů Miroslav Buriánek.
Osou pořadu byly ukázky rozhlasové tvorby režisérů Josefa Melče, Jiřího Horčičky a Miroslava Buriánka. Zaměříme se především na jejich komediální tvorbu (Horčičkovy Zvonokosy, Melčovu dramatizovanou četbu Oblomova a Buriánkův černohumorný dokument Sbohem monarchie aneb Funerální leporelo – putování západočeskými hřbitovy).
Zmíněna byla samotná výstava ke stému výročí zahájení rozhlasového vysílání, ale také olomoucká tradice bádání o rozhlase, kterou zahájila Alena Štěrbová a v níž pokračují Andrea Hanáčková a Tomáš Bojda. V komentářích ukázek jsme upozornili na originalitu české rozhlasové režie, dramatiky, oceněné několik cenami Prix Italia v 60. letech 20. stol. Tomáš Bojda také připomene osobnost rozhlasového redaktora Rudolfa Matyse, se kterým spolupracoval na své knize o rozhlasové režii.
Související
-
Jak se Český rozhlas měnil během sta let? Přijďte na výstavu Sto let je jen začátek
Ke stému výročí pořádá Český rozhlas spolu s Národním technickým muzeem výstavu „Sto let je jen začátek – Český rozhlas 1923–2023“.
-
Vzpomínáme na básníka a esejistu Rudolfa Matyse (†85)
Ve věku 85 let odešel básník, esejista, literární kritik a dlouholetý rozhlasový redaktor Rudolf Matys. Poslechněte si jeho Knižní pól z roku 2017.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka