Evropa včera a dnes

23. červenec 2003

Do konce tohoto týdne můžete v Galerii Vyšehrad zhlédnout výstavu Barbory Velebné nazvanou Evropa včera a dnes - příklad rodu Schwarzenberků. Tento projekt představuje kolekce imaginárních map a textilních vedut z historických míst bývalých schwarzenberských dominií v Evropě. Dosud byl vystaven na státním zámku Hluboká, v Scheinfeldu v Horních Francích a na loveckém zámečku Ohrada.

Barbora Velebná se narodila v roce 1960 v rodině známého jazzového pedagoga. Vystudovala Gymnázium J. Nerudy a přes varování otce i Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, kde promovala prací o české grafice a po několika letech rigorózní prací o výtvarných projevech zrakově postižených, se kterými pracovala 6 let.

Ukázka tvorby B. Velebné

Pedagogicky zatím působila na tzv. zdravé i smyslově postižené žáky od tří do pětapadesáti let, překládala z odborné literatury a přispívá příležitostně do různých časopisu texty a ilustracemi. V současnosti vyučuje výtvarnou výchovu na dvou pražských gymnáziích.

Je členkou Kroužku přátel leporela a od 80. let se zúčastnila několika kolektivních i samostatných vystav v Čechách. V 90. letech vystavovala s úspěchem v Německu svou tvorbu pro děti. Kromě výtvarné činnosti se věnuje 20 let též sborovému zpěvu středověké a renesanční polyfonie, epizodicky vystupovala jako saxofonistka v divadle.

Výstava je otevřena denně od 9:30 do 18:00 hodin. Vstupné je Kč 10,-, zlevněné Kč 5,-.

autor: dw
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.