Eugen Brikcius: Sám jsem spasen vlastním jástvím. Malý rozhlasový výbor filozofujících básní
Premiéru poslouchejte on-line po dobu dvou týdnů po odvysílání. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.
Eugen Brikcius (30. srpna 1942) je český básník, esejista a autor řady happeningů. Ve druhé polovině 60. let studoval filosofii (a sociologii) v Praze a v Londýně. Poté působil jako výtvarník a učitel. Roku 1973 byl 8 měsíců vězněn. Podepsal Chartu 77, živil se překlady a jako čerpač; roku 1980 se vystěhoval do Vídně.
Londýnské studium filosofie ukončil 1982 prací na téma ontologický důkaz. Do roku 1990 pracoval ve Vídni jako úředník. V posledních desetiletích pořádá v Praze rozličné kulturní akce, literární výlety. Rozhlasový výbor z Brikciusovy poezie sestává z textů inspirovaných převážně motivy filosofickými. V nich básník slavné myslitele a jejich učení herním způsobem chytá za slovo. Ať se jedná o vztah stínů a pravé skutečnosti v Platónově podobenství o jeskyni či o doslovné smyslové vnímání Feuerbacha. Kruciálním tématem Brikciusova veršovaného filosofování je poměr těla a duše.
Související
-
České léto na Vltavě
Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.
Nejposlouchanější
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
-
Michał Walczak: Amazonie. Hořká komedie ze života mladých herců
-
Josef Pohl: Kdo je mým soudcem? Jiří Holý v roli muže, který čelí vlastnímu rozsudku
-
Boží vůle, Milost, Matka devíti a další povídky zapomenutého moravského prozaika Oskara Jellineka
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.