Erich Maria Remarque: Josefova žena
Hrůzy války v povídce německého spisovatele, autora románu Na západní frontě klid. On-line k poslechu do pondělí 23. října 2017.

Erich Maria Remarque se narodil v Dolním Sasku v červnu roku 1898. První světová válka ho tak zachytila ve věku, kdy se z dítěte stává muž. Roku 1916 odešel jako 18letý na západní frontu, kde byl brzy vážně raněn a konec války prožil v lazaretu v Duisburgu.
Válečná zkušenost se pro něj však stala klíčovou. Po návratu měl potíže začlenit se do běžné společnosti a vystřídal řadu povolání. Byl hudebníkem, malířem, učitelem, obchodním cestujícím... V roce 1939 s manželkou emigrovali do Spojených států.
Manželství definitivně skončilo roku 1957. V této době již Remarque vydal několik povídek. Prosadit se mu ale podařilo až vydáním knihy Na západní frontě klid, což mu zajistilo celosvětový úspěch.
I jeho povídková tvorba ale stojí za povšimnutí. Tentokrát ji připomínáme textem Josefova žena, v němž se autor opět vrací k palčivému tématu – k válečným létům.
Účinkuje: Dana Syslová
Překlad: Ivana Vízdalová
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno v roce 1998.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.