Elektronická žena. Překvapivé, po léta přehlížené příběhy žen, které formovaly elektronickou hudbu
Daphne Oram, Pauline Oliveros, Beatriz Ferreyra a další. Jejich podíl na vývoji elektronické hudby je doceňován až v poslední době. Uvádějí Pavel Klusák a BioMasha. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Večer na téma je tentokrát věnován ženským osobnostem, které měly silný podíl na vývoji elektronické hudby během dvacátého století. Jejich role je doceňována až v poslední době: ať už působily v Evropě jako Daphne Oram, ve Spojených státech jako Pauline Oliveros, anebo přišly z Latinské Ameriky jako Beatriz Ferreyra.
Pavel Klusák připravil ohlédnutí za řadou těchto osobností od dvacátých až do osmdesátých let minulého století: nová hudba šla v jejich případě ruku v ruce s objevováním nových technologií. Společnost se opakovaně ptala, zda může mít takto nezvyklá tvorba vůbec status kultury.
Elektronika nepřipoutala tvůrce výhradně k technologiím: pomohla jim lépe uslyšet celý svět.
Pavel Klusák
V první části večera si o historii elektronických žen vyprávějí Pavel Klusák a Marie Černíková, autorská hudebnice a divadelní umělkyně, která už patří ke generaci a societě, jež má s elektronickou hudbou vlastní běžnou zkušenost. V druhé části večera doplní příběhy koncert: tři čtvrthodinové mixy hudby autorek, které v elektronické a elektroakustické hudbě vytvořily jedinečné dílo.
Související
-
Ostrava cikánská. Jak se žije romské komunitě v naší moravskoslezské metropoli
Rozhlasovou koláží novináře, publicisty a básníka Ivana Motýla připomínáme Mezinárodní den Romů.
-
Literární Lvov pod ruskými raketami aneb Návrat Měsíce autorského čtení na Ukrajinu
Dvoudenní setkání ukrajinských, českých a slovenských literátů ve lvovském Divadle Lesji Ukrajinky zaznamenal Ivan Motýl.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.