Divadlo pana Diderota. Portrét velkého francouzského osvícence

8. leden 2025

Mezi Sorbonnou a Comédie-Française aneb od Encyklopedie k Hereckému paradoxu. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Miroslava Pleštilová, Jiří Hromada, Karel Vlček, Ivan Řezáč a Aleš Procházka
Připravil: Vít Vencl
Natočeno: 2013

Denise Diderota by bylo možné nazvat renesančním člověkem, kdyby nežil v osvíceném osmnáctém století. Novinář, překladatel, romanopisec a dramatik, filozof i jazykovědec, teoretik divadla, kritik zabývající se malířstvím, sochařstvím i básnictvím.

Dnes vezmeme s chutí do ruky jeho romány Jakub a jeho pán nebo Jeptiška, zatímco to, co by asi on sám považoval za své hlavní dílo, kterému obětoval velkou část svého života, francouzskou Encyklopedii, přehlédneme jako nudnou historickou položku. Přesto je příběh jejího vzniku zvláštně propojen s další oblastí, kterou Diderot ovlivnil, a to s divadlem.

Živost a pronikavost jeho myšlení v tomto oboru dokládá nejlépe Herecký paradox, text, v němž nejprovokativněji vyslovil své požadavky na nové divadlo a který nás dodnes překvapuje tím, že jsme jeho nároků stále nedovedli dostát.

autor: Vít Vencl
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.