Elektronická žena. Příběhy žen, které formovaly elektronickou hudbu
Daphne Oram, Pauline Oliveros, Beatriz Ferreyra a další. Jejich podíl na vývoji elektronické hudby je doceňován až v poslední době. Uvádějí Pavel Klusák a BioMasha. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.
Hudba: Pauline Oliveros, Delia Derbyshire, Beatriz Ferreyra, Annette Peacock, Laurie Spiegel, Eliane Radigue, Suzanne Ciani, Catherine Christer Hennix, Ellen Fullman a další
Vltavský Večer na téma je tentokrát věnován ženským osobnostem, které měly silný podíl na vývoji elektronické hudby během dvacátého století. Jejich role je doceňována až v poslední době: ať už působily v Evropě jako Daphne Oram, ve Spojených státech jako Pauline Oliveros, anebo přišly z Latinské Ameriky jako Beatriz Ferreyra.
Pavel Klusák připravil ohlédnutí za řadou těchto osobností od dvacátých až do osmdesátých let minulého století: nová hudba šla v jejich případě ruku v ruce s objevováním nových technologií. Společnost se opakovaně ptala, zda může mít takto nezvyklá tvorba vůbec status kultury.
Elektronika nepřipoutala tvůrce výhradně k technologiím: Pomohla jim lépe uslyšet celý svět.
Pavel Klusák
V první části večera si o historii elektronických žen vyprávějí Pavel Klusák a Marie Černíková, autorská hudebnice a divadelní umělkyně, která už patří ke generaci a societě, jež má s elektronickou hudbou vlastní běžnou zkušenost. V druhé části večera doplní příběhy koncert: tři čtvrthodinové mixy hudby autorek, které v elektronické a elektroakustické hudbě vytvořily jedinečné dílo. Jak podotýká autor večera Pavel Klusák: „Elektronika nepřipoutala tvůrce výhradně k technologiím: Pomohla jim lépe uslyšet celý svět.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka