Edith Whartonová: Věk nevinnosti

Spojí-li Newland svou budoucnost s May, ví přesně, co ho čeká. Vybere-li si Ellen, bude každý den jiný. May, nebo Ellen?

Desetidílnou četbu poslouchejte na Vltavě od 29. února 2016 vždy v 18:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Láska v newyorských salonech konce 19. století: „Co je to platné, když pojedete zpátky?“ vyhrkl a v jeho slovech se tajilo přezoufalé: „Jak si vás jen udržím?“

New York 70. let 19. století. Právě tam zasadila americká spisovatelka Edith Whartonová děj svého románu Věk nevinnosti. A přiznejme rovnou, že autorka napsala velký román o lásce, odvíjející se ovšem na pozadí pozoruhodné historické fresky.

Příběh Newlanda Archera, Ellen Olenské a May Wellandové se odehrává v kulisách Páté Avenue, v salonech newyorské aristokracie, kde vládnou přísná a zdánlivě neměnná pravidla. Liberální dvacáté století však už klepe na dveře a Newland Archer je vnímavý mladý muž. Zatímco May patří do starého známého světa, kde už nic nemůže nikoho překvapit a každý pokus o nedodržení přísných konvencí je stíhán trestem, Ellen je vyslancem nové doby, v níž žena není jen přívěškem svého muže. Spojí-li Newland svou budoucnost s May, ví přesně, co ho čeká. Vybere-li si Ellen, bude každý den jiný. May, nebo Ellen? A má vůbec možnost svobodné volby?

03577913.jpeg

Věk nevinnosti je dvanáctým románem Edith Whartonové, v roce 1920 byl otištěn ve čtyřech pokračováních v časopise Pictorial Review a o rok později za něj autorka jako první žena získala Pulitzerovu cenu.

Pro českého čtenáře přeložil Věk nevinnosti v roce 1933 tehdy devětadvacetiletý Aloyz Skoumal. Mimochodem Věk nevinnosti se dočkal také své filmové podoby. Film Martina Scorseseho z roku 1993 získal Oscara za kostýmy, čtyři nominace zůstaly neproměněny.

03577914.jpeg

Čte: Veronika Forejtová

Autorka: Edith Whartonová Překlad: Aloys Skoumal Rozhlasová úprava: Eva LenartováZvuk: Hana PlecháčkováHudba: Nikos EngonidisRežie: Petr Gábor

Desetidílnou četbu v ostravském studiu natočila Tvůrčí skupina Drama a literatura.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.