Důvěrná sdělení – Jan Wagner: Zátiší
V dalším pětidílném cyklu v programové řadě Roku německého jazyka Důvěrná sdělení zazní básně německého básníka Jana Wagnera. Básně vybral, z němčiny přeložil a komentuje Zbyněk Fišer.
Jan Wagner, narozený v roce 1971 v Hamburku, přesídlil do Berlína v polovině devadesátých let. Zde se věnuje kulturní publicistice, překládá poezii z angličtiny, píše poezii. Většina básní v tomto rozhlasovém cyklu je vybrána z jeho první básnické sbírky s názvem Probebohrung im Himmel, česky jako Zkušební vrt v nebi. Wagner upoutal svým smyslem pro detail, soustředěním na statický obraz v krajině, v místnosti, v čase.
Dalo by se říct, že jeho básně jsou jako slovy vykreslené zátiší nebo momentka. Za slovy se ovšem skrývá mnohé jen v náznaku. Wagnerova poezie vyžaduje aktivního posluchače, navíc znalého často mnoha kulturních souvislostí. Odkazy, aluze, neukotvené citáty budí neustále posluchačovu a čtenářovu pozornost, a ta nabuzená napětím líčeného okamžiku je zárukou, že se příjemce básně nebude nudit. A vskutku, ačkoli se to jen podle titulů na první pohled nezdá, básník se dotýká témat, která se zdaleka nerozplynou jen s šedivou mlhou v povětří. Wagner nás vede nenápadně k poznatku, že někde mezi nebem a zemí se odehrávají malá existenciální setkání a dobrodružství, která jsou hodna naší, lidské pozornosti.
Cyklus natočil v brněnském studiu Českého rozhlasu režisér Radim Nejedlý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.