Duha nad Prahou

22. prosinec 2010

Hostem první nedělní Čajovny v roce 2011 bude výtvarnice Veronika Drahotová. Na její studia na AVU, zkušenosti ze San Francisca nebo na malování portrétů se jí zeptá Honza Dědek.

Čtyři roky před tím, než se nad Pražským Hradem rozsvítilo neonové srdce Jiřího Davida, po hradních půdách šplhala a na tamní světla nasazovala barevné clony Davidova bývalá studentka, Veronika Drahotová. Když všechny filtry umístila a padla tma, vyšla nad Vltavou duha. Světelná instalace Vzdušné zámky patří mezi její nejznámější práce. Maluje a kreslí, ale vyráběla i obrazy z koženky nebo gelu. Iniciovala vznik galerie současného umění Home, kterou vedla spolu s Veronikou Bromovou. Její práce jsou často k vidění na zahraničních přehlídkách. A jak sami uslyšíte v nedělní Čajovně 2. ledna 2011, ráda má elektronickou hudbu.

02217045.jpeg

www.veronikadrahotova.com

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.