Domenico Scarlatti: 52 sonát

16. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Domenico Scarlatti: 52 sonát

Čtyřdeskový hudební projekt, jehož protagonistou je třicetiletý francouzský klavírista Lucas Debargue. Poslechněte si recenzi Petra Vebera.

(…) Debargue natočil desetinu z existujících sonát, přesně dvaapadesát. Při zběžném pohledu a poslechu jsou jedna jak druhá. Většina je v rychlém tempu, průměrně o délce kolem tří čtyř minut, některé jsou úplně miniaturní, málokterá opravdu rozsáhlejší. Nejsou to v žádném případě sonáty ve smyslu vídeňského klasicismu. Scarlatti tvořil v první polovině 18. století a jeho hudba má řadu znaků barokního slohu. Pokud je v nich něco, co hledí dál, pak v náznaku. Lucas Debargue skladbičky obdařuje především perlivou technikou. Znějí jako na cembalo, znějí v nenápadně neúprosné pravidelnosti skoro jako by byly od Bacha. Ale jsou v nich i místa, která odbočují, jsou to malá výrazová pozastavení, jsou to drobná zvýraznění hlasu, akcentu, protihlasu, akordu… Lucas Debargue hraje Scarlattiho nesmírně detailně. Ano, při opravdu blízkém, detailním pohledu (a tento interpret má Scarlattiho sonáty doslova pod drobnohledem) zjišťujeme, že zdaleka nejsou ty rychle vpřed ubíhající drobnosti všechny stejné. (…)

Nahrávka vyšla ve vydavatelství Sony Music.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.