Docuku: Kdybych já věděl ...

20. srpen 2014

Folkrocková skupina Docuku z Valašského Meziříčí se před více než deseti lety zapisovala do povědomí svých příznivců originální interpretací lidových písní z Valašska, Slovenska a jihovýchodní Evropy.

Nutno dodat, že byla kapelou smíšenou, v níž působil i ženský element - mandolinistka Lucka Redlová a houslistka Jitka Šuranská. Obě zmíněné muzikantky se od roku 2010 ubírají sólovou dráhou a zbývající část Docuku se proměnila v ryze mužskou sestavu, která vystupuje v obsazení:

Jiří Buksa – kytara, mandolína, zpěv, grumleRoman Vavřík – akordeonDaniel Pšenica – viola,Kristian Lambert - housle, zpěvKarel Mikuš – bicí, perkusePavel Hanušťiak – kontrabas

03189681.jpeg

Tato nová sestava začala psát novou kapitolu kapely Docuku. V této sestavě natočila album Kdybych já věděl... se zdařilými adaptacemi lidových písní i původní tvorbou. Na finálním vyznění alba měla velký podíl Ida Kelarová, která byla jeho producentkou. A jak uslyšíte hned v úvodní písni, Docuku Idina režie velmi svědčila.

Na albu Kdybych já věděl..., které je dílem skupiny Docuku jsou mnohé písničky výrazně rytmické, ale když se zaposloucháte do jejich textů, překvapí vás, že většina z nich je o smrti. Docuku nám ji představují v nejrůznějších podobách.

Jste-li příznivci kapely Docuku, můžete zajít na jejich koncert, který se uskuteční 23. srpna v Šenově u Nového Jičína v rámci programu 20. jubilejního ročníku slavností Šenovský škrpál.

autor: Ivana Radechovská
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.