Z banky magistrát. Palác Poštovního šekového úřadu Františka Roitha na Václavském náměstí čeká nová etapa

18. květen 2026

Monumentální bankovní palác architekta Františkama Roitha, který vznikl jako sídlo Poštovního šekového úřadu, se o víkendu otevře návštěvníkům festivalu Open House Praha. Kancelářská budova na nároží Václavského náměstí a Štěpánské ulice je aktuálně téměř prázdná, nejpozději do roku 2028 ji ale zaplní úředníci pražského magistrátu.

V červenci uplyne 150 let od narození architekta Františka Roitha. Navrhl například budovu ministerstva finance na Malé Straně, ministerstva zemědělství na Těšnově nebo Městskou knihovnu na Mariánském náměstí. V letech 1925 až 1930 podle jeho návrhu vznikl neoklasicistní palác pro Poštovní šekový úřad, založený v roce 1919 a později přejmenovaný na Poštovní spořitelnu.

Sídlo úřadu bylo postaveno na místě čtyř původních domů včetně pivovaru U Primasů. Součástí budovy byl nejen rozsáhlý trezor, ale také pneumatická potrubní pošta. „Tehdy se šeky posílaly pomocí patron, které byly potrubím hnány pneumaticky. Když pak přišly telegrafy a telefony, fungovala tu i velká telefonní ústředna,“ popisuje správce budovy Miloslav Vaňous.

Po revoluci budovu koupila Komerční banka a v polovině 90. let ji nechala zrekonstruovat pro své potřeby. Současným majitelem je nově hlavní město Praha, které sem plánuje přesunout část magistrátních úředníků z pronajatého Škodova paláce.

Poštovní šekový úřad bude otevřený v sobotu 23. 5. a v neděli 24. 5. od 10 do 18 hodin.

Festival Open House Praha nabízí debaty, přednášky, komentované vycházky i projekce. Vrcholí 23. a 24. 5., kdy se zdarma otevře více než stovka budov. Program najdete zde.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.