Z banky magistrát. Palác Poštovního šekového úřadu Františka Roitha na Václavském náměstí čeká nová etapa
Monumentální bankovní palác architekta Františkama Roitha, který vznikl jako sídlo Poštovního šekového úřadu, se o víkendu otevře návštěvníkům festivalu Open House Praha. Kancelářská budova na nároží Václavského náměstí a Štěpánské ulice je aktuálně téměř prázdná, nejpozději do roku 2028 ji ale zaplní úředníci pražského magistrátu.
V červenci uplyne 150 let od narození architekta Františka Roitha. Navrhl například budovu ministerstva finance na Malé Straně, ministerstva zemědělství na Těšnově nebo Městskou knihovnu na Mariánském náměstí. V letech 1925 až 1930 podle jeho návrhu vznikl neoklasicistní palác pro Poštovní šekový úřad, založený v roce 1919 a později přejmenovaný na Poštovní spořitelnu.
Sídlo úřadu bylo postaveno na místě čtyř původních domů včetně pivovaru U Primasů. Součástí budovy byl nejen rozsáhlý trezor, ale také pneumatická potrubní pošta. „Tehdy se šeky posílaly pomocí patron, které byly potrubím hnány pneumaticky. Když pak přišly telegrafy a telefony, fungovala tu i velká telefonní ústředna,“ popisuje správce budovy Miloslav Vaňous.
Po revoluci budovu koupila Komerční banka a v polovině 90. let ji nechala zrekonstruovat pro své potřeby. Současným majitelem je nově hlavní město Praha, které sem plánuje přesunout část magistrátních úředníků z pronajatého Škodova paláce.
Poštovní šekový úřad bude otevřený v sobotu 23. 5. a v neděli 24. 5. od 10 do 18 hodin.
Festival Open House Praha nabízí debaty, přednášky, komentované vycházky i projekce. Vrcholí 23. a 24. 5., kdy se zdarma otevře více než stovka budov. Program najdete zde.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Rozhodněte, která skladba rozezní varhany u sv. Víta. Poslechněte si tři kompozice a jednu vyberte!
-
Carl Jung: Obrazy duše. O hranicích mezi rozumem a šílenstvím, o touze myšlení po diagnostikách
-
John Irving: Svět podle Garpa. Tragikomický světový bestseller v podání Michala Bumbálka
-
Josef Nesvadba stoletý. Poslechněte si povídky průkopníka české sci-fi
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor

Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.






