Do Žirovnice proudila perleť z celého světa. Výrobou knoflíků se městečko na Vysočině proslavilo

14. červenec 2020

Když se procházíte v okolí malebného městečka Žirovnice, můžete ještě teď narazit na zbytky perleťových lastur, kterými se zdejší polní cesty kdysi vysypávaly. V Žirovnici na Vysočině existovalo ve 20. století několik továren na výrobu perleťových knoflíků, kterými bylo město vyhlášené. Knoflíkářskou tradici tu ale založil jeden jediný perleťář Josef Žampach už v 19. století. Připomíná to Muzeum knoflíkářství a perleťářství v budově někdejšího pivovaru.

Perleťářský mistr Josef Žampach sem přišel vandrem z Vídně v roce 1862. Zamiloval se tu, natrvalo tu zůstal a začal tu vyrábět perleťové knoflíky. Pro materiál si chodil pěšky do Vídně, zároveň tam nosil hotovou práci. Časem se vypracoval a v dílně měl šest soustruhů.

Původně tkalcovské městečko se proměňovalo v perleťářské v průběhu druhé poloviny 19. století. Knoflíkářství totiž víc vynášelo a od tkalcovství se postupně upouštělo. Už v roce 1885 zde vzniklo Výrobní družstvo soustružníků perleti. „Pečovalo o odbyt, dodávku perleti i o zdraví členů. Když třeba někdo onemocněl, přispívali mu peněžní pomocí,“ popisuje spoluautorka expozice knoflíkářství historička Marie Fronková, jejíž pradědeček byl perleťář. Dohromady se tu živilo perleťářstvím asi 600 řemeslníků. Lastury sem proudily z Perského zálivu, jihovýchodní Asie, od Rudého moře či z USA od řeky Mississippi. Dodávky materiálu zajišťovaly firmy z Hamburku nebo Vídně. 

Muzeum knoflíkářství a perleťářství v Žirovnicích

V expozici si návštěvníci prohlédnou stroje, které se při výrobě knoflíků používaly, ale také lastury nebo výrobky z perleti – knoflíky, šperky, hodiny, mísy nebo reprezentativní předměty. Byly jimi například výrobky, které žirovničtí perleťáři vozili na výstavy. K vidění tu je v hlavní místnosti někdejšího pivovaru například Eiffelova věž, vyrobená z knoflíků a perleťových plátků, nebo znak Žirovnice – stříbrný jednorožec v modrém poli, opět z perleti. Perleťářští mistři tyto předměty vystavili na zemské výstavě v roce 1891. Zájemci si mohou prohlédnout také mapy, odkud se do Žirovnice vozily lastury a kam pak proudily hotové výrobky. Knoflíky se z Žirovnice vozily do Rakouska-Uherska, do Evropy, Ameriky, později do Sovětského svazu. „I po roce 1948 se knoflíky posílaly do západní Evropy,“ upřesňuje Marie Fronková.

Muzeum knoflíkářství a perleťářství v Žirovnicích

Tradice výroby knoflíků v Žirovnici pokračuje, ačkoli zde místní firma vyrábí knoflíky umělohmotné. Perleťové knoflíky či jiné předměty (především šperky) si zájemci musí objednat. Perleť jako materiál je už velmi drahá.

Autoři expozice v budově někdejšího pivovaru jsou historička, žirovnická rodačka a pravnučka místního perleťáře Marie Fronková a sochař Karel Hlava, rovněž žirovnický rodák, který při své práci perleť využívá.

PRAKTICKÉ INFORMACE:

  • Muzeum knoflíkářství a perleťářství je v budově někdejšího pivovaru z 16. století. Spolu s expozicí si můžete prohlédnout i expozici šicích strojů a ukázku pivovarnictví. 
  • Teď o prázdninách se můžete na prohlídku vypravit každý den, od září do října pak od úterka do neděle. Od listopadu do března je zavřeno.
  • Nezapomeňte se také podívat do žirovnického zámku a do nedalekého špýcharu, kde je muzeum zemědělské techniky.
Spustit audio

Související