Digitální Kříženecký. Nový život prvních českých filmů. Národní filmový archiv vydává publikaci o počátku české kinematografie
Publikace vznikla na základě dlouholetého výzkumu, prezentace a kurátorství filmů Jana Kříženeckého z let 1898 až 1911 v nové digitální podobě a byla zařazena do širší nominace na Magnesii Literu 2024 v kategorii Naučná literatura. Poslechněte si celý rozhovor Tomáše Piláta s editorem knihy – filmovým historikem, teoretikem a redaktorem Jiřím Angerem.
Digitální Kříženecký. Milovníci filmu můžou chápat tento název knihy jako paradoxní, ale on má svoji logiku. Publikace totiž završuje několikaletý výzkum počátků české kinematografie a především působení Jana Kříženeckého. Toto bádání započalo právě digitalizací jeho snímků. Projekt postupně rostl, a v jeho rámci zkoumali odborníci široké historické souvislosti Kříženeckého kinematografu s kontexty až do současnosti.
Související
-
Točili lidé v Protektorátu home videa? A můžeme je vidět? Nová série ČT slibuje unikátní podívanou
Dokumentární cyklus České televize My, občané Protektorátu přiblíží pomocí unikátních domácích filmů soukromí obyčejných obyvatel okupovaného území.
-
Od filmových pásů až po YouTube. Jak Národní filmový archiv pomáhá rozvoji audiovizuálního průmyslu?
Saša Michailidis se ptá dvou zástupců Národního filmového archivu, ředitele Michala Breganta a Dariy Chernyak z digitální laboratoře.
-
Sto let s Františkem Vláčilem. Národní filmový archiv uvádí zatím největší retrospektivu jeho filmů
Je to přesně sto let, co se narodil František Vláčil. Jeho snímek Marketa Lazarová pokládá řada filmových odborníků i fanoušků za nejlepší československý film všech dob.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.