Devět filmů o útoku na Heydricha. Kde filmaři ustřelili a co se naopak povedlo?
Saša Michailidis mluví s filmovou publicistkou Janou Podskalskou a Michalem Burianem z Vojenského historického ústavu. V sobotu tomu bude 80 let, co v kostele sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici zemřeli parašutisté, kteří zaútočili na Heydricha. Události z roku 1942 byly už mnohokrát zfilmovány. Které snímky jsou nejvíce vydařené a které naopak až úsměvné? Proč se tak často kopírují historické omyly ze Sequensova Atentátu?
Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na adresu: akcent@rozhlas.cz.
Související
-
U příběhu o Operaci Anthropoid filmaři často neudrží své ego, říká badatel Vlastislav Janík
Vlastislav Janík s Ondřejem Cihlářem mluvil ve Vizitce o aktivitách připomínajících 80. výročí Operace Anthropoid i o svém angažmá v Mezinárodním mauthausenském výboru.
-
Jaroslava Skleničková z Lidic: Jako chlapce by mě zastřelili. Osudy ženy, která přežila pochod smrti
Osudy uveřejňujeme mimo vysílání v rámci 80. výročí německé okupace Československa. Vyprávění Jaroslavy Skleničkové z Lidic připravil Tomáš Černý.
-
Jakou hudbu posloucháte, když si potřebujete dodat kuráž? Polední koncerty nabízí hudbu o hrdinech
Jakou hudbu posloucháte, když si potřebujete dodat kuráž? Výběr ze skladeb, které mají co do činění s odvahou, nás čeká při Poledních koncertech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.