Der Godfather Leo. Dokument o průkopníku stereofonie a zakladateli soutěže Prix Europa

29. březen 2017

Pořad Evy Nachmilnerové o Peteru Leonhardu Braunovi, průkopníku dokumentárního rozhlasového žánru feature, objeviteli stereofonie pro rozhlasový dokument, zakladateli soutěže Prix Europa a International Feature Conference.

„ Potřeboval jsem pořád elektrický proud a měl jsem 100 metrů šňůry, nemohl jsem se pohybovat dál než 100 metrů od elektrické zástrčky. Ale to je jedno, dokud ovládáš svoje řemeslo, tak se s tím nějak vypořádáš, a řemeslo se rozvíjelo stále víc. V momentu, kdy jsme měli první stereofonní přístroj, tak už jsme se mohli volně pohybovat a stali jsme se tak osvobozenými existencemi. Opustili jsme náš psací stůl, opustili jsme studio, a začali se pohybovat venku ve světě a nic už před námi nebylo bezpečné."

V ukázkách z děl Hühner (Slepice) 1967, Hyänen (Hyeny)1972 a Glocken in Europa (Zvony v Evropě) 1973 objevujeme proměny možností rozhlasového vyprávění, které významně ovlivnily dějiny rozhlasového dokumentu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.