The Democracy! Suite

26. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy The Democracy! Suite – Jazz At Lincoln Center Orchestra Septet with Wynton Marsalis

Nová deska sestavy Wyntona Marsalise „Jazz At Lincoln Center Orchestra Septet“. Poslechněte si recenzi Otakara Svobody.

(…) Marsalisův septet nahrával novinku v čase epidemie také v úkrytu studia bez následného veřejného předvedení v klubech nebo domovském Lincoln Centru. A tak využívá možností videopřenosů, které dostanou jeho hudbu do každé domácnosti. „Berte to jako výzvu a přidejte se. Můžete vzít nástroje a doplnit nás, třeba i o smyčcovou sekci nebo zpěv. Prostě posíláme návod, základ a inspiraci." A současně dodává, že hudba, jako součást kultury jako takové, je ve Státech zcela na okraji zájmu, společnost se řídí ekonomickými hledisky, nic než výnos nikoho nezajímá. „Musíme o hudbu bojovat, zejména v této době," říká Wynton Marsalis. Což jistě zdaleka neplatí jen pro Spojené státy. Jakkoliv tam se státní podpora kultuře tak nějak nenosí. A co dodat k albu dne, novince Jazz At Lincoln Center Orchestra Septet nazvané Democracy Suite? Že jde o desku tradičně skvělou, nepřekvapivou a nejspíš i poněkud podřízenou navržené spoluúčasti. (…) 

Nahrávka vyšla u labelu Blue Engine Records.

autoři: Otakar Svoboda , Daniel Jäger
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.