Děláme to, co se nám líbí. Jiné kritérium není. V Soulkostele hrály kapely na akci Sun Wu Kung
V jednom z nejzapadlejších krajů v Česku, na Broumovsku, už sedm let let funguje v odsvěceném kostele kulturní centrum Soulkostel. Nedávno uspořádal akci Sun Wu Kung.
V polovině srpna hostil Soulkostel dvoudenní koncertní akci Sun Wu Kung. Do vltavského studia se proto zastavil Petr Osoba z Broumovska a jedna z organizátorek Sun Wu Kung Petra Mádlová. Soulkostel založili před deseti lety Holanďané Hans Brussee a Marjolijn De Graaf, kteří už nějakou dobu hledali nemovitost, kde by se mohli usadit a organizovat koncerty, výstavy nebo divadla. Soulkostel nejprve na vlastní náklady opravili a pak v něm skutečně na několik let zakotvili. Dnes žijí zase v Holandsku, do Čech ale pravidelně jezdí. Jeden z těch, kdo má Soulkostel v dobách jejich nepřítomnosti na povel, je Petr Osoba, který tam organizuje koncerty už léta.
Odlehlé místo pro srdcaře
„Hans sám je muzikant, ale Holandsko je hustě zalidněné a jsou tam drahé nemovitosti, takže Hans a Marjolijn putovali Evropou, až došli do Česka,“ vypráví Petr.
Čtěte také
„Já a moji kamarádi děláme koncerty na Broumovsku už dvacet let, takže když Soulkostel vznikl, hned asi druhá větší akce v něm byla naše. Od té doby to funguje,“ dodává.
„To místo je hrozně odlehlé, když tam člověk chce jet, musí přejet kus republiky, což je tak silný filtr, že tam opravdu sejdou jen ti lidé, které to zajímá. Nestane se, že by tam přišel nějaký náhodný kolemjdoucí, takže ta atmosféra je dost specifická.“
Cesty se protnuly v Soulkostele
Koncertní akce Sun Wu Kung probíhá letos pojedenácté, Petr Osoba na ni jezdí od prvního ročníku. „Dřív jsme to pořádali ve starém mlýně v odlehlé vesničce Červeněves u Jičína, ale ten se pak začal rekonstruovat,“ vysvětluje Petra Mádlová. „Takže jsme hledali nějaké místo. Přišla řeč na Soulkostel, a když jsem tam přijela, zjistila jsem, že za tím vlastně stojí Petr.“
Koncerty, které dělává Petr Osoba v Soulkostele, se svým pojetím velmi podobají akci Sun Wu Kung. Oba spolky mají blízko k labelu Silver Rocket a DIY přístupu, zároveň se ale nezaměřují jen na kytarové kapely. Na letošním Sun Wu Kungu zahrála třeba Lavra nebo Obelisk of Light.
Poslechněte si celé Artcafé včetně hudebního výběru Jiřího Špičáka z aktuálních novinek světového popu.
Související
-
Hudební festivaly 2019: Hvězdy ze spodních pater
Ať už na letní festivaly jezdíte kvůli velkým hvězdám, atmosféře nebo kamarádům, vždy zkuste pátrat také ve spodních patrech programu. Dost možná budete překvapeni.
-
Promotérem v rozděleném městě. Broumov má kulturní ostrov i svoje „dole“, lidé odsud chtějí pryč
Jan Školník se ve čtyřiadvaceti přestěhoval kvůli rodinné firmě z Prahy až k polským hranicím – do městečka se sedmi a půl tisíci obyvateli.
-
Festival Sun Wu Kung ve Špíně: Začalo to oslavou narozenin,...
Každoletní výprava Špíny po malých, undergroundových a takřka rodinných festivalech letos konečně zavítala i na místo, kam se už devět let vracejí všichni příznivci...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka