David Prachař je Citlivý člověk. Do kin vstupuje nový film podle románu Jáchyma Topola

9. říjen 2023

Román Citlivý člověk vyšel už roku 2017 a Jáchym Topol za něj byl oceněn Státní cenou za literaturu. Ve stejném roce mohli posluchači a posluchačky Vltavy slyšet četbu na pokračování s Petrem Čtvrtníčkem v hlavní roli. A nyní, o pět let později, se kniha dočkala i zfilmování. První zkouška dokonce probíhala na chalupě Jáchyma Topola, kde spisovatel celý scénář četl. Film režiséra Tomáše Kleina se v kinech začne promítat již tento týden.

Hlavní roli ztvárnil herec David Prachař. Musel o přijetí role dlouho uvažovat? „Vůbec jsem neváhal, zda do toho půjdu. Ta kniha se mi líbila, knihy Jáchyma Topola čtu. Dokonce jsme v divadle hráli i Kouzelnou zemi, což byl přepis jeho knihy Noční práce. Takže jeho text jsem hrál i na divadle. A sledoval jsem i jeho bratra. Psí vojáci patřili a patří k mému životu – rád je poslouchám,“ říká. 

Myslím si, že ten film bude vzbuzovat buď antipatie, nebo velké sympatie. Nic mezi tím nebude.

Když to není mainstream, tak to může diváky trochu vykolejit.

Film už se dočkal uvedení na festivalu v Karlových Varech, můžeme se tedy setkat s prvními recenzemi a prvními reakcemi. Ty jsou zatím dost protichůdné a je znát, že film vzbuzuje v divácích emoce. „U věcí, které jsou spojené s emocí, tak buď ji člověk přijme, nebo nepřijme. Ale to je v pořádku. Myslím, že umění má takhle fungovat – má být zároveň vyvolanou otázkou. A tím, že někdo odejde z projekce, to je také nějaká energie, nějaká výzva,“ komentuje Jakub Prachař.

V jakých dalších projektech se David Prachař angažuje? Proč je pro něj důležitá rozmanitost? A jaké pořady Českého rozhlasu poslouchá při vyřezávání? Poslechněte si celý rozhovor.

autor: nav
Spustit audio

Související