Autor, láska a smrt. Jak se Salman Rushdie chopil pera a učinil ho mocnějším nože
12. srpna 2022 byl při vystoupení v New Yorku pobodán spisovatel Salman Rushdie. Po zotavení svůj zážitek s útokem zpracoval v knize Nůž, na jehož pražský křest se autor připojil přes videohovor.
V roce 1989 byla na Salmana Rushdieho uvalena fatva – odsouzení k smrti pro údajné znevažování islámu v románu Satanské verše. V jejím důsledku se autor velkou část života skrýval. O 33 let a 15 knih později byl napaden a při brutálním útoku v srpnu 2022 přišel o oko. O této zkušenosti napsal prózu NŮŽ a k jejímu pražskému křtu se britsko-indický autor připojil přes videohovor, o knize diskutovala také její překladatelka Martina Neradová a anglista Ladislav Nagy. „I když to vypadá, že jde prostě o můj příběh, je to zároveň směsice mého doptávání se těch, kteří byli při tom. Problém byl, že zásadní část toho příběhu jsem zkrátka nebyl schopen být tím „brilantním pozorovatelem“, protože mi nebylo dobře. Proces uzdravování byl pomalý a na začátku jsem rozhodně nebyl tak bystrý a při věci, jak bych potřeboval být. Takže když jsem to psal, musel jsem ledaco zjišťovat od přátel, rodiny a své ženy, kteří mi mohli říct, co se se mnou dělo. Až po čase, když jsem se uzdravil, mohl jsem do kontextu zasadit svoje vzpomínky a pozorování,“ líčil na křtu knihy Nůž Salman Rushdie.
Trojúhelník skutku
„Když jsem si řekl, že o tom napíšu, ptal jsem se sám sebe – ale kde je v tom ta kniha? Co je tím námětem, o kterém píšu, kde leží? Protože pokud jen popíšu ten útok – to není kniha, to můžu udělat na 15 stranách, to je novinový článek! A uvědomil jsem si, že ta kniha je trojúhelník, kde jedním vrcholem jsem já. A dalšími dvěma body jsou láska a smrt. Fanatismus a krása. Protiklady, které v knize reprezentují postavy mé ženy Elizy a toho útočníka. Můžu vyprávět o téhle trojici a o zápasu mezi láskou a smrtí. A tam už se mi začala rýsovat kniha. To už vím, jak uchopit. To byl tvar, který jsem měl při psaní na mysli,“ popsal autor svůj tvůrčí proces.
Související
-
Radostí z vyprávění obohacuje svět. Salman Rushdie byl oceněn Mírovou cenou německých knihkupců
Laureát renomované Mírové ceny německých knihkupců je už známý. Cena se již tradičně uděluje poslední den Frankfurtského knižního veletrhu. Letos to bude 22. října.
-
20 let Knihovny Václava Havla. Kdybychom jen oprašovali Havla, nikdo k nám nebude chodit, říká Topol
Už je to 20 let, co vznikla Knihovna Václava Havla, která se stala výrazným kulturním místem v centru Prahy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.