David Drábek: Koule. Příběh vrhačky

Pavla Tomicová ve hře Koule
Pavla Tomicová ve hře Koule

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Bývalá slavná atletka v rozhlasovém studiu rekapituluje svůj dosavadní život plný komických, trapných, ale i bolestných protikladů. Role Mileny, hlavní hrdinky komedie, se stala příležitostí pro Pavlu Tomicovou. Inscenaci, jejíž uvedení v lednu 2011 vyvolalo nebývalý ohlas, poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

O svých inspiračních zdrojích a motivacích pro napsání této hry tehdy David Drábek řekl:

Inspiraci reálnými postavami nepopírám, ale šlo mi daleko víc o to vytvořit příběh vskutku obojživelné české dominy, symbol toho, co je na Češích křupanské a zoufalé, ale i zvláštně neodolatelné a vlastně životné. Směs kýče a podivného smutku tohohle plebejského národa. I s jeho trumfem v podobě smyslu pro humor.

A dál je tu strašidelné téma státem řízeného dopingu, kdy bylo sportovcům dávkováno takové množství svinstev, že jim to nevratně poškodilo zdraví. A do tohohle ďábelského bolševického projektu byla zapojena i spousta lékařů, kteří tak prohráli zápas se svým svědomím a přísahou – o tom je hra Koule víc než o čemkoliv jiném.

David Drábek

Dodejme, že hra se zároveň vysmívá rozhlasové maše a kýčovitým talk show plným jalového žvanění a falešného pochopení pro všechny ty hodné lidičky.

Dvě hlavní role, atletka Milena a Moderátor, se staly příležitostmi pro Pavlu Tomicovou a Jana Vondráčka. O tom, že je bezezbytku vyplnili, svědčí i jejich umístění v anketě o nejoblíbenějšího rozhlasového herce Neviditelný herec za rok 2011. Samotná hra Koule se pak stala podle stejné ankety nejoblíbenějším pořadem roku.

03452457.jpeg

Inscenaci nastudoval režisér Aleš Vrzák jako první příspěvek do cyklu původních rozhlasových her Vinohradská 12. Archivní rozhovor s ním si můžete poslechnout zde (Mozaika, leden 2011, moderuje Petr Šrámek):

Osoby a obsazení: Milena, atletická královna (Pavla Tomicová - Malá), moderátor (Jan Vondráček), asistent (Jan Hušek), zvukař (Miroslav Hanuš), otec (Jan Szymik), matka (Zdeňka Sajfertová), teta (Apolena Veldová), strýc (Milan Kačmarčík), Jaroslav Hácha, trenér (Rostislav Novák), Mirka, kolegyně z repre (Lucie Polišenská), Janka, kolegyně z repre (Kamil Halbich), Radmila, nedostižná legenda (Johanna Tesařová) a další

Hudba: Ladislav Železný
Dramaturgie: Martin Velíšek
Režie: Aleš Vrzák

Premiéra v roce 2011.

Spustit audio
autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura, Martin Velíšek