Brokolice na Marsu uzavírá trilogii s Pavlou Tomicovou. Moji hrdinové jsou bizarní a šílení, říká režisér Drábek
Příběh tří sester Rózy, Heleny a Valérie nastínil poprvé divákům dramatik a režisér David Drábek v Jedlících čokolády. Za hru získal roku 2011 Cenu Alfréda Radoka. Jejich osudy dále rozvíjel ve Velké mořské víle a teď je uzavírá nejnovější komedií Brokolice na Marsu. V ní se autor loučí se svou dramatickou trilogií napsanou pro královéhradecké Klicperovo divadlo a s humorem se obrací k tématu stárnutí a odcházení.
„Moji hrdinové jsou velmi bizarní a velmi šílení, hlavně v zachmuřených Čechách. A to byl také jeden z důvodů, proč jsem to psal. Jak se oddávají bohapusté radosti a takovému dada, jak se snaží každý den slavit jako slavnost, i když jim zrovna (a v Brokolici na Marsu to platí dvojnásob) úplně osud nehraje do karet,“ říká David Drábek.
Nikdo neostrouhá. To, že jste předchozí dva díly neviděli, není důležité.
Z trojice sester zůstane v závěrečném díle přítomná jen Róza Pavly Tomicové. Jaké další svérázné charaktery (a interprety) jí David Drábek připsal do cesty? Z jakého důvodu vznikl třetí díl a byl to od začátku plán, napsat trilogii? A jak bude vnímat hru divák nepoznamenaný předchozími díly? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
A tak tě prosím, kníže, o trochu klauniády. Steigerwaldova předrevoluční hra se vrací na scénu
Co si slibují inscenátoři od tragikomické frašky A tak tě prosím, kníže z pera Karla Steigerwalda v dnešní době?
-
Divadlo na Vinohradech terčem sarkastického útoku. Odehraje se tu Pronásledování a umučení dr. Šaldy
Později odtajněný spisovatel a novinář Karel Steigerwald se teď dočká dalšího uvedení své hry, a to už tento pátek na Studiové scéně pražského Divadla na Vinohradech.
-
Divadlo jako magický prostor, v němž se můžeme postavit svým traumatům. Stačí snít Ještě chvilku
Podle průzkumu Národního divadla chybí divákům na jeho repertoáru titul, který by uspokojil seniory i jejich vnoučky. To už je ale minulost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.