Další sklizeň nevšedních literárních drobniček. Vyšla nová kniha Sebrat klacek spisovatele Petra Borkovce
Ačkoliv nepatřím k velkým příznivcům knižního vydávání beletristických textů již dříve publikovaných časopisecky i jinak a poté bez nějakého zřetelného konceptu sebraných do jednoho svazku, najde se několik autorů, v jejichž případě rád udělám výjimku. Jedním z nich je spisovatel Petr Borkovec, jemuž v nakladatelství Fra nedávno vyšla kniha nazvaná Sebrat klacek, která je právě takovou literární sumou porůznu publikovaných fejetonů, sloupků či povídek.
Oceňovaný básník a překladatel, který loni oslavil padesátku a svou první sbírku vydal v roce 1990, si o něco později vydobyl uznání i jako autor knih pro děti a nakonec též coby prozaik, byť jediným jeho ryze prozaickým dílem nadále zůstává povídkový soubor Lido di Dante z roku 2017. V posledních letech pak můžeme na nejrůznějších místech narážet na Borkovcovy texty, v nichž autor osvědčuje svůj pozorovatelský talent i stylistické mistrovství a které mají stejně blízko k próze jako k publicistice a poezii.
Knižní podobu některým z nich poprvé vtiskl roku 2019 prostřednictvím svazku nesoucího název Petříček Sellier & Petříček Bellot, za který posléze získal ocenění Tvárnice pro literární dílo roku, vyhlašované vybraným kritikem – tehdy jím byl Jan M. Heller – na stránkách obtýdeníku Tvar. Letos vydaný stosedmdesátistránkový soubor Sebrat klacek, který obsahuje na tři desítky autorových krátkých textů, pak onen předešlý titul v mnohém připomíná.
I tentokrát se jedná o žánrově a tematicky pestrou směsici sloupků, fejetonů a povídek, jimiž Petr Borkovec v uplynulých dvou letech oblažoval kupříkladu čtenáře časopisu A2, návštěvníky internetového literárního magazínu iLiteratura.cznebo posluchače Vltavy. A stejně jako minule do knižního vydání nezahrnul některé ironicky laděné glosy, v nichž si vzal na paškál své kolegy, respektive kolegyně z knižní branže, jak tomu bylo třeba v případě Bianky Bellové nebo Pavly Horákové.
Fauna a flóra v převaze nad literaturou
Nová kniha Petra Borkovce Sebrat klacek se řadí k dílům, u nichž se hlavním zdrojem čtenářského uspokojení stává samotný akt jejich četby, a nikoliv vypointovaný příběh nebo informační přínos, což je opět rys vlastní spíše poezii nežli próze či publicistice. A i když v mém případě nedosahovalo nadšení z autorových textů takové míry, jako tomu bylo nad jeho předešlou knihou Petříček Sellier & Petříček Bellot – mimo jiné právě proto, že jde o titul dosti podobného ražení –, stále se jedná o dílo, které okouzluje svou jazykovou vytříbeností, pestrostí námětů i nevšedním darem básnického vidění světa kolem nás.
Související
-
Role romanopisce je zatím nad jeho síly. Herec Matěj Dadák vydal svou druhou prózu Muž bez jazyka
Matěj Dadák je uznávaný divadelní herec, dlouholetý člen souboru Činoherního klubu, známý i z řady televizních rolí. Kromě herectví se ovšem věnuje rovněž psaní.
-
Strhující zpověď spisovatele, kterému nesmíme všechno věřit. Vychází román Eškola Neva
Eškol Nevo patří k výrazným představitelům současné izraelské literatury. Nedávno v nakladatelství Pistorius a Olšanská vyšel autorův román Poslední interview z roku 2018.
-
O překvapeních, které přináší všední lidský život. Bianca Bellová vydala svou první knihu povídek
Spisovatelka s bulharskými kořeny Bianca Bellová nyní v brněnském nakladatelství Host vydává novou knihu – povídkový soubor nazvaný Tyhle fragmenty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.