Claude Debussy: Naučili mě jedinému – hudbě

22. červenec 2018

Literárně-hudební pásmo z dopisů a úvah francouzského hudebního skladatele poslouchejte on-line do 28. července 2018.

Pracuji na věcech, které budou pochopeny až vnuky ve dvacátém století; jen oni uvidí, že „zvyk nedělá hudebníka“, a strhnou roušky z idolů, pod nimiž najdou kostlivce.
Claude Debussy v jednom ze svých listů

Kniha Barvy a rytmus, ze které čerpá náš rozhlasový Souzvuk, obsahuje výběr z Debussyho dopisů, výroků, dokumentů a novinových rozhovorů. V předmluvě ke knize píše Václav Holzknecht: „Debussy je přes zákon času mlád. Bude se vymykat časové klasifikaci a bude u něho celkem jedno, kdy se narodil a umřel. Určitá umělecká díla mají znak mládí.“

V pořadu zaznívá skladba Franze Schuberta v podání Julie Fischer a Martina Helmchena a výběr z díla Clauda Debussyho v podání Artura Pizarra a České filharmonie, kterou řídí Serge Baudo.

Účinkují: Jan Vondráček, Miroslav Hanuš, Jana Franková Doležalová a Pavel Soukup
Překlad: Marie Laichterová
Připravila: Jana Doležalová
Režie: Markéta Jahodová

autor: Miloš Doležal
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.