Čistý řez. O práci a osobnosti soudního lékaře Radka Matlacha

26. říjen 2017

Eva Nachmilnerová natočila půlhodinový dokument nazvaný Čistý řez v rámci mezinárodního mistrovského kurzu pro mladé rozhlasové talenty pod vedením belgického rozhlasového dokumentaristy Edwina Bryse.

Názory Radka Matlacha poodhalují tabuizované téma a otevírají řadu otázek. Pitva pro něj představuje analýzu dat, při níž je třeba se maximálně oprostit od emocí. Při pitvě používá mimo jiné ostrý nůž, kterým je možno rozříznout mozek jedním čistým řezem. Čistý řez je podle něj ale zapotřebí i při řešení obecnějších problémů. Radek Matlach kritizuje nefunkční mechanismy v naší společnosti a naznačuje její pomyslnou pitvu.
Eva Nachmilnerová

Radek Matlach

Soudní lékařství, jako samostatný obor, jsem začal podrobněji studovat již během svých studií na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. K oboru mne přitáhla především má zvědavost a snaha vše rozebrat na prvočinitele (a následně skládat zpět)…
Radek Matlach

A dodává se svou příslovečnou kritičností: „Byl jsem jmenován soudním znalcem a během své činnosti jsem se dostal k poměrně velkému souboru případů, kde jiní znalci výrazně pochybili (především proto, že nerespektovali rozsah a vymezení vlastních specializací). Snažím se na podobné případy upozorňovat, nicméně právě tato činnost vytváří spíše nepřátelské vztahy...“

Eva Nachmilnerová od roku 2007 pravidelně spolupracuje s Redakcí dokumentu a speciálních projektů stanice Vltava. Pod vedením Michala Lázňovského vytvořila dosud tři hodinové Radiodokumenty (Božský rošťák Jan Novák, Arcisstraße 12 – dějiny jedné adresy a Najponkovo tvrdohlavé blues). Podílela se také na týmovém dokumentu Máme toho dost? pod vedením Marka Janáče. S Jiřím Kamenem pravidelně spolupracuje na komponovaných pořadech pro Víkendovou přílohu Vltavy.

02548175.jpeg

V prosinci 2009 byla na základě mezinárodního konkurzu vybrána do prestižního kurzu Master School On Radio Features pro mladé rozhlasové talenty, který pořádá Evropská vysílací unie (EBU) jednou za dva roky pro rozhlasové dokumentaristy do 35 let. Kurz zahrnuje dva několikadenní intenzívní workshopy, po celou dobu jeho trvání navíc účastníci konzultují se svým lektorem on-line. Pod vedením předních evropských rozhlasových dokumentaristů probíhá výměna zkušeností a procvičování všech složek, které tvorba radiodokumentu zahrnuje.

Každý z účastníků je povinen v rámci kurzu vytvořit půlhodinový dokument, při jehož dokončování ve studiu je lektor osobně přítomen. Do Prahy tak na několik dní přiletěl i belgický rozhlasový dokumentarista a zakladatel EBU Master School Edwin Brys, pod jehož odborným vedením Eva Nachmilnerová svůj dokument vytvářela.

Spustit audio