Chyběl jim dialog mezi uměleckými obory a vysokými školami, tak uspořádaly venkovní výstavu Vyšeart

4. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Eliška Hejhalová (HAMU) a Sára Skoczková (AVU) | proces tvorby umělců pro Vyšeart

Ponořte se do ArtCafé vysílaného z vyšehradských skal, kde si Alžběta Žabová s hosty povídá o venkovní výstavě Vyšeart a veřejném prostoru plném nejrůznějších rostlin.

Venkovní digitální galerie Vyšeart

Na pražském Vyšehradě je aktuálně až do konce srpna k vidění venkovní digitální výstava Vyšeart. Návštěvníci si tak při procházce parkem mohou pomocí QR kódů a svých mobilních telefonů prohlédnout díla, která vznikla spoluprací mezi studenty HAMU, UMPRUM a AVU. Právě způsob vzniku jednotlivých děl je v kontextu českých uměleckých vysokých škol unikátní. Podle organizátorek výstavy, klavíristky Magdalény Ochmanové a teoretičky umění Mariany Pecháčkové, je jen velmi málo příležitostí, při nichž se studenti hudby a výtvarných oborů mohou potkat a společně tvořit. Z celkového počtu zapojených 28 umělců organicky vzniklo 14 dvojic, které svým dílem, určeným přímo pro Vyšeart, reagují na konkrétní vyšehradské místo nebo jinak tematizují náladu a atmosféru doby, ve které se při tvorbě ocitli.

Digitální galerie Vyšeart

Jednu z dvojic, jejíž spolupráce byla karanténními podmínkami silně ovlivněna, tvoří umělkyně Olga Krykun (UMPRUM) a hudebník Matěj Diviš (HAMU). Společně tematizovali problematiku meditace a duševní hygieny v době, kdy se nemohli potkat a vzájemná komunikace probíhala online. I když se na první pohled zdá, že jejich dílo Dive out na atmosféru Vyšehradu nereaguje, určitým způsobem navazuje na sakrální rovinu Vyšehradu a terapeutické funkce, které v minulosti zastávala církev. Podle Olgy Krykun dnes už ale terapeutický efekt mnozí z nás nacházejí spíše u psychologů.

Magdaléna Ochmanová (HAMU) a Dorothea Hofmeisterová (AVU) v procesu tvorby | Vyšeart

Na přírodní ráz Vyšehradu jsme se v ArtCafé napojili spolu se zahradní architektkou vyšehradského parku Helenou Pánkovou, která zmiňuje, že jedním z biologicky druhově nejrozmanitějších míst jsou koruny hradeb, kde můžeme najít unikátní druhy rostlin. O procesech zpřístupňování míst jako je například Libušina lázeň mluvila Helena Pánková ve vztahu k nutné koordinaci se všemi zúčastněnými stranami, které promlouvají do správy veřejného prostoru. Shrnující vizi vyšehradského veřejného prostoru je možné vidět v koncepční studii od atelieru Rehwaldt Landscape Architects.

Digitální galerie Vyšeart – organizační tým, zleva: Ochmanová, Hanuš, Sommerová, Pecháčková, Straková
Spustit audio

Související