Nejrozmanitější zvuky přírody ve městě uslyšíte ze zbytkových ploch, které nikdo nenaplánoval

14. květen 2021

Poslechněte si vysílání o Svítání, audioartu a důležitosti prázdných míst ve městech. Hosty ArtCafé jsou Radan Haluzík, Ladislav Železný a Dawn Scarfe.

Čtěte také

Dne 2. května se v brzkých ranních hodinách Český rozhlas Vltava zapojil do celosvětového projektu Reveil a pod názvem Svítání odvysílal hodinu a půl dlouhé komentované zvukové pásmo z Trojské zámecké zahrady, prokládané záznamy a streamy zvuků svítání z jiných částí světa. Projekt Reveil už 8. rok mapuje a zaznamenává zvuky svítání na celé planetě a během 24 hodin poskytuje audio přenos napříč světem.

V rámci letošního Svítání vystoupil v roli moderátora Ladislav Železný, mimo jiné zvukový designér a hudební režisér Českého rozhlasu. Železný tak v rámci akce mezinárodního rozměru spolu s antropologem a biologem Radanem Haluzíkem komentoval zvukové i vizuální dění v pražské Trojské zámecké zahradě. 

Projekt Reveil/Svítání | Vysílání z improvizovaného studia v Tradičním karavanu Tomáše Džadoně zaparkovaného v sadě zahrady Trojského zámku. 1. a 2. května 2021

Radan Haluzík, který nedávno vydal sborník textů Město naruby: Vágní terén, vnitřní periferie a místa mezi místy, v ArtCafé vysvětluje důležitost prázdných a zbytkových míst jak z hlediska biodiverzity, tak s důrazem na potenciál samotného života ve městě. „Vzorem pro práci s vágním terénem nám může být Berlín. Kombinuje východoevropskou zkušenost měst s citlivostí západního uvažování o prostoru,“ říká Radan Haluzík.

Alžběta Žabová s Radanem Haluzíkem a Ladislavem Železným | ArtCafé

Mezinárodní perspektivu projektu Reveil do ArtCafé přináší v rozhovoru s Agátou Hrnčířovou zvuková umělkyně Dawn Scarfe. „Fascinuje mě, jak se zvuk mění s časem a prostorem,“ popisuje Dawn Scarfe krásu, kterou spatřuje v audio zážitku sdíleného tady a teď. Scarfe mluví také o složitosti terénního nahrávání a o místech na zemi, o jejichž zvucích víme jen velmi málo.

Pořad připravila: Alžběta Žabová
Hudbu vybrala: Anna Kolářová
Spustit audio

Související