Vůně jsou jako hudba, každý je vnímá jinak – zážitek z nich je abstraktní a emotivní

23. duben 2021

Co vám voní? Poslouchejte ArtCafé s Kateřinou Šantrochovou, která míchá parfémy na míru, a Lenkou Martinec Novákovou, antropoložkou, která zkoumá lidský čich.

Záznam celého ArtCafé, včetně výběru atmosférické hudby od Jiřího Špičáka, najdete v audiu pod článkem.

Ponořte se do světa vonných ingrediencí v reportáži, kde se setkáte s Kateřinou Šantrochovou, tvůrkyní parfémů na míru. Původně hudebnice a studentka skladby se k míchání vůní dostala v galerii, kde pracovala. Dostala tam za úkol vymyslet, jak by měl prostor vonět. Dnes má atelier na pražském Novém Světě, kde si moderátorka Alžběta Kvasničková očichávala nejrůznější základní vonné esence.

Scent Roche – Parfémy Kateřiny Šantrochové ve flakonech Elišky Monsportové

Podle Kateřiny Šantrochové je zajímavé porovnávat přírodní esenciální oleje a syntetické molekuly. „U syntetických molekul je obraz stabilní a kompletní. Vonná křivka má svůj začátek a konec, kdežto přírodní ingredience nám doslova rostou pod nosem,“ popisuje Šantrochová. Projekt Kateřiny Šantrochové Scent Roche je ale kromě originálních parfémů zajímavý i designem flakónů a vonných váz, které vytvořila Eliška Monsportová. „Věřím, že ručně vytvořená věc v prostoru má velkou moc a může ho transformovat,“ popisuje Šantrochová svou lásku k objektům, navržených a vyrobených s péčí a dobrým úmyslem.

Kdyby se mě mimozemšťan zeptal, co je to vůně, dala bych mu čichnout bílý oud. Je tam všechno: země, stromy, voda i kůže.
Kateřina Šantrochová

Scent Roche – Kateřina Šantrochová v ateliéru na pražském Novém Světě

Lenka Martinec Nováková je vzděláním fyzická antropoložka, ale většinu času se interdisciplinárně věnuje experimentální psychologii. Podle ní platí, že smyslové vnímání má důležitý kulturní aspekt, což bývalo v psychologii často opomíjeno. „Nejde pouze o naše instinkty a fyziologické aspekty. Do našeho vnímání zasahuje velmi silně i to, jak se právě cítíme, naše očekávání, ale i hodnoty a normy dané kultury,“ vysvětluje vědkyně.

Pořad připravila: Alžběta Kvasničková
Hudbu vybral: Jiří Špičák
Spustit audio

Související