Chrámy peněz – to jsou skleněné pyramidy i těžební haly plné počítačů
Historička a teoretička architektury Jana Pavlová stojí za knihou Chrámy peněz, jež vyšla loni v nakladatelství Big Boss. Bohatě vypravená publikace mapuje architekturu tuzemských bankovních domů a spořitelen, které vznikaly v 90. letech v Česku. Martin Tremčinský, sociální a ekonomický antropolog, který se zabývá studiem sociálních a kulturních rozměrů kryptoměn, přináší do rozhovoru kontext současného pojetí peněz, jejichž image je často založená na odhmotnění.
Banky, jako chrámy peněz, chtěly v 90. letech ohlásit znovuobrození skrze svůj reprezentativní standard.
Jana Pavlová
Související
-
Luxusní byty s výhledem jsou jen pro nejbohatší, umělkyně je navštívila v přestrojení za miliardářku
Maďarská umělkyně Andi Schmied se vydávala za miliardářku, aby mohla nahlédnout do jinak nepřístupných rezidencí na Manhattanu. Luxusní výhledy ukazuje v nové knize.
-
Malotřídka, kaplička i nádražka – domy, které rezonují uměním
Alžběta Žabová přináší ArtCafé o galeriích, které vznikly na místech původně sloužícím jinému účelu. Vyjdete se s ní do Orlických hor, na jablonecké sídliště i do Milevska.
-
Sklady obsazují krajinu. Kniha Ocelová města odhaluje jejich útroby i principy jejich provozu
Kateřina Frejlachová, Miroslav Pazdera, Tadeáš Říha, Martin Špičák tvoří kolektiv editorů, který stojí za knihou Ocelová města. Rozhovor s nimi vede Alžběta Kvasničková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.