Chemické složení Země je ve vesmíru výjimečné
Jaké je chemické prostředí zde na Zemi v porovnání s chemií ve vesmíru obecně? A jaké mají vědci možnosti při jeho výzkumu?
Země je přepestrá díky milionům druhů rostlin a živočichů – jejich existence je samozřejmě možná jen díky bohatství chemických prvků a sloučenin, které se na naší planetě nacházejí. Výrazně tak kontrastují s chemií jiných vesmírných těles a vesmírného prostoru obecně, která není zdaleka tak bohatá a ve své podstatě se výrazně odlišuje od toho, co vidíme ve svém bezprostředním okolí.
Převažuje vodík a helium
Doktor Martin Ferus z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd, který se touto problematikou zabývá, v rozhovoru s Janou Olivovou dokonce mluví o chemii a alchymii vesmírného prostoru: „Fyzicky odebrat vzorek vesmírného tělesa není technicky možné, i ty nejrychlejší sondy by k nejbližší hvězdě letěly tisíce hvězd. Druhou cestou je spektroskopické studium elektromagnetického záření, z toho můžeme usuzovat, z čeho jsou kosmické objekty chemicky složeny.“
Současná věda nezná odpověď, jak se ve vesmíru vzaly organické sloučeniny. Vysvětlení leží v chemismu molekulárních oblaků složených převážně z helia a vodíku, s příměsí ostatní prvků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.