Chce to odvahu a najít sílu pokračovat dál, říká o knižním trhu za časů koronaviru Joachim Dvořák z Labyrintu

7. duben 2020

„Možná, že tahle doba může být výzvou pro nakladatelství, která chrlí stovky knih ročně, aby se zastavila. Protože v té zahlcenosti není prostor pro originalitu, s níž se snaží přicházet malá nakladatelství,“ říká Joachim Dvořák, který na začátku 90. let založil nakladatelství Labyrint. Do Vizitky ho pozval Ondřej Cihlář.

Čas jako dělaný pro on-line nákup a off-line četbu knih, hlásají tipy pro zkrácení dlouhé chvíle v domácích karanténách. „Byl bych v tomto směru spíš střízlivý,“ říká majitel nakladatelství Labyrint Joachim Dvořák. „I když věřím, že ti, co si cestu ke knihám nacházejí průběžně, teď mají přežívání v karanténě o trochu jednodušší.“  Mezi vlajkové lodě Labyrintu patří knihy Jaroslava Rudiše – Joachim Dvořák ve Vizitce vzpomíná, jak první smlouvu podepsali v Berlíně pod rachotícím U-Bahnem – , Petra Síse anebo třeba Lenky Reinerové. Během vysílání Vizitky se pak Dvořák dozvěděl, že aktuálně bodují i „jeho“ publikace pro mladší čtenáře. Nominaci na Zlatou stuhu za nejlepší dětskou knihu jich získalo hned pět.

Joachim Dvořák

V čase všeobecných obav o to, co bude nejen s knižním trhem, přišel Joachim Dvořák do Vizitky s dobrou náladou. „Během povodní před dvaceti lety se mi v Karlíně utopilo nakladatelství i s bytem. Přesto jsem v sobě tehdy našel sílu pokračovat dál. Někdy to chce prostě odvahu, proto teď nestojím s nataženou rukou a neříkám, co všechno musí stát podpořit. Doba, kdy byli lidi spokojení, skončila. Teď se musíme zamyslet, jestli máme pokračovat v tom, co jsme dělali, a to se týká i knižního trhu,“ řekl ve Vizitce.

Peníze pro ty, kteří se osvědčili

Labyrint je nakladatelství, které vydává ročně do dvaceti nových titulů a kontinuálně se pohybuje na hraně soběstačnosti. Že se zrovna teď děje distributorská platební neschopnost, není podle Dvořáka nic překvapivého, ta prý vázne několik let. „Odpovědí pro malé nakladatele je, když je jejich čtenáři podpoří přes e-shopy, aby se peníze dostaly přímo k nim,“ reagoval na dotaz, proč se nepřipojil k výzvám dalších nakladatelů žádajících stát o rychlou pomoc.

Čtěte také

Přesto byl Joachim Dvořák jedním ze skupiny oborových expertů, které si nedávno k „diskusnímu stolu“ pozval ministr kultury Lubomír Zaorálek. Dvořák mu poradil například to, aby minimálně o půl roku odložil nakladatelstvím povinnost dokončit ministerstvem podporované projekty. Domnívá se také, že by bylo rozumné, kdyby v druhém kole grantů stát letos přispěl maximální možnou částkou těm malým a středním nakladatelům, jejichž knižní projekty se v minulosti osvědčily.

Ve Vizitce mluvil Joachim Dvořák o štěstí na autory, s nimiž spolupráce, o tom, jak dlouho mu trvalo, než mohl začít vydávat jen ty knihy, o které opravdu stojí, a také o dětském časopisu Raketa. Jeho netradiční koncept (časopis vychází čtyřikrát do roka, má vždy jednotící téma a není v něm žádná reklama) postavil před šesti lety spolu s výtvarnicí Johanou Švejdíkovou a s Radanou Litošovou.

Spustit audio